19 kwietnia 2024
Co to jest ozonowanie?

Co to jest ozonowanie?

Co to jest ozonowanie? Wraz z biegiem czasu rośnie świadomość tego, co może szkodzić naszemu zdrowiu. Wiemy, ile zanieczyszczeń krąży w powietrzu i to niekoniecznie w zatłoczonym mieście. Długotrwałe przebywanie w danym pomieszczeniu osoby chorej pozostawia tu sporo drobnoustrojów – w meblach, drobnych sprzętach, ale i w podłodze, ścianach i suficie. Są osoby, które zaniedbują swoje mieszkania czy wręcz parają się zbieractwem śmieci, co przyczynia się do niszczenia wnętrza.

Budynki pozostawione same sobie na długi czas też ulegają pewnej degradacji. Nie są wietrzone, ogrzewane, ani sprzątane. Gromadzą się więc tutaj różne drobnoustroje, grzyby, pleśnie, czy zwykła wilgoć. Czy takie pomieszczenia są już nie do odratowania? Czy zawsze trzeba używać silnych chemicznych środków, aby przywrócić je do stanu używalności tak, aby były bezpieczne dla użytkowników? Jak najbardziej! Sprawdzi się tu bowiem ozonowanie pomieszczeń.

Co to ozonowanie i dlaczego warto użyć tej metody do dezynfekcji wnętrza?

W ozonowaniu jako środka czynnego używa się ozonu. Ozon to odmiana tlenu, której cząsteczka składa się  zamiast 2, z 3 atomów. Trzeci atom wchodzi w reakcje z różnymi substancjami i rozbija je. Dzięki temu usuwa np. groźne dla zdrowia człowieka drobnoustroje, ale może też usunąć nieprzyjemne zapachy, wbite w ściany, podłogi, czy meble, które są jednak jeszcze dobre do użycia. Przy tym ozon jest przyjazny środowisku – nie jest substancją chemiczną, której rozpad trwa bardzo długo, działając przy tym negatywnie na przyrodę. Samo ozonowanie nie jest groźne dla człowieka, o ile powierzy się je specjalistycznej firmie, która wie, jakie stężenie ozonu jest niezbędne do dezynfekcji, będąc jednak przy tym bezpieczną dla człowieka. Dla pewności warto jednak podjąć pewne kroki ostrożności. Podczas ozonowania, w danym wnętrzu nie powinni przebywać inni ludzie poza ekipą ozonującą, a później przez jakiś czas pomieszczenie to warto wywietrzyć.

Kiedy ozonuje się biura?

Co to jest ozonowanie?
Co to jest ozonowanie?

Biura warto ozonować np. po każdej porze wzmożonych zachorowań grypowych – zwykle przypadają one w największym natężeniu na jesień i podczas przedwiośnia. Tym bardziej, jeśli zdarzały się w zespole także zachorowania na choroby rzadkie i nietypowe, które nie powinny się w naszym rejonie geograficznym zdarzać – jak np. odra albo choroby typowe dla klimatu równikowego. Dezynfekcja biur w takich przypadkach jest jak najbardziej wskazana. Co jednak zrobić, aby cała akcja nie wyłączyła z użytkowania wszystkich biur np. na tydzień? Trudno zmusić odgórnie cały zespół do wzięcia urlopu w listopadzie czy marcu lub – co gorsza – wysłać wszystkich na urlop bezpłatny. Nie każdą firmę stać też na kilkudniowy zupełnie bezproduktywny czas, kiedy się nie zarabia. Właśnie dlatego warto zdecydować się na ozonowanie biur. Można umówić się na nie np. na sobotę albo na późne popołudnie w piątek – zależnie od tego, ile wnętrz ma podlegać całej akcji. Wtedy, po zakończeniu dezynfekcji na pewno nikt nie będzie w biurach przebywał przez przynajmniej 24 godziny. To odpowiedni czas na wywietrzenie budynku i jego posprzątanie. W poniedziałek pracownicy mogą spokojnie wrócić na swoje stanowiska. I na pewno odczują różnicę na plus. Nie zostaną bowiem usunięte tylko niebezpieczne drobnoustroje, ale i ewentualnie nieprzyjemne zapachy, które kumulowały się w biurach czasem całymi latami. Wprawdzie biura są sprzątane regularnie, jednak niejedna woń wbija się tak mocno np. w wykładziny, że po pewnym czasie zostaje tu na stałe. Dopiero jej usuniecie robi różnicę i to pozytywną.

Dezynfekcja przez ozonowanie nie tylko dla wnętrz służbowych

Ozonowanie sprawdza się jak najbardziej także w domach i mieszkaniach prywatnych. Kiedy budynek stał długo pusty, ktoś w nim długo chorował lub z innego powodu wymaga on dezynfekcji, ozonowanie będzie tu świetnym rozwiązaniem. Trwa ono stosunkowo krótko, nie pozostawia po sobie przykrych, gryzących zapachów, ani resztek niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych. Najdalej po 24 godzinach od ozonowania, mieszkanie jest najzupełniej zdatne do użytku i bezpieczne dla mieszkańców. Ozonowanie mieszkania staje się coraz popularniejszym sposobem oczyszczania mieszkań z drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Nie chodzi tylko o jego szybkie wykonanie i brak szkodliwości, ale i ceny. Jeśli bowiem chodzi o ozonowanie cennik jest związany zazwyczaj z wielkością powierzchni, która ma zostać mu poddana. W przypadku wnętrz większych od wszelakich pojazdów (samochodów, autobusów itd.) firmy parające się ozonowaniem wyceniają zlecenie za każdy metr kwadratowy. Zdarza się, że wykonawca proponuje nawet indywidualną wycenę np. w przypadku ozonowania kilku pojazdów albo sporego domu w całości, za jednym zamachem. Jako, że ozonowaniem zajmuje się coraz więcej firm, koszt usługi nawet trochę maleje. A przy tym – z racji rosnącej konkurencji – wykonawcy coraz bardziej starają się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Dzięki temu mogą liczyć na polecenia wśród swoich klientów. Zanim zamówi się ozonowanie, warto porównać opinie nt. wykonawców i rzucić okiem na ich cenniki. Na tej podstawie można wybrać najlepszego wykonawcę w danym rejonie.