10 grudnia 2024
Co to znaczy ortodonta

Co to znaczy ortodonta

Co to znaczy ortodonta – to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w zapobieganiu i leczeniu wad zgryzu i wad szczęki. Panuje błędne przekonanie, że jeśli zęby nie bolą i nie ma w nich dziur, to nie trzeba iść do ortodonty. I chociaż znaczenie i skuteczność badań profilaktycznych jest już dla wielu jasne, istnieje jeszcze jeden cenny aspekt stomatologii, który może być umieszczony w sercu Twojego zdrowia zębów. I to jest właśnie ortodoncja.

U 80% ludzi zęby mądrości, czyli zęby ósme, są wskazane do usunięcia. Często pacjenci z zębem mądrości mogą odczuwać różne dolegliwości bólowe, przygryzać policzki podczas jedzenia lub mówienia, mieć uczucie dyskomfortu i wrażenie, że „coś jest nie tak”. Ząb mądrości może częściowo wyrżnąć się i uciskać na sąsiednie zęby. Źle ustawione zęby i nieprawidłowy zgryz utrudniają przeżuwanie pokarmów i powodują uszkodzenia całego przewodu pokarmowego. Nieprawidłowe rozłożenie ciężaru żucia prowadzi do ścierania się zębów, problemów mięśniowych, asymetrii twarzy, wad wymowy, problemów z kręgosłupem szyjnym itp. Wiele często występujących problemów zależy w dużej mierze od położenia zębów i główek stawu skroniowo-żuchwowego.

Najczęstsze problemy, które koryguje ortodonta to

  • Ubytek w kształcie klina. Szkliwo przy dziąśle ulega zniszczeniu, a korzeń zęba zostaje odsłonięty. Nieprawidłowe ustawienie wywiera zbyt duży nacisk na ząb i powoduje niszczenie szkliwa. Może powodować reakcje na gorące lub zimne pokarmy, dziąsła mogą krwawić itp.
  • Silne ścieranie zębów. Można zauważyć, że zęby stają się różnej wysokości.
  • Ból mięśni lub stawów w szczęce. Nadmiernie zaciśnięte zęby powodują ból podobny do bólu głowy.
  • Nieprawidłowy zgryz. Powszechny problem, który ma wiele indywidualnych przyczyn.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta najpierw przywraca funkcjonalność, a dopiero potem zajmuje się kwestiami urody. Funkcjonalność oznacza, że możesz swobodnie uśmiechać się i żuć, nie martwiąc się o ewentualne problemy. Twoje zęby są łatwe do czyszczenia, ponieważ stoją prosto, a wszystkie ich powierzchnie są widoczne. Po prawidłowym leczeniu przez ortodontę, całe dalsze leczenie może polegać tylko na profilaktycznych wizytach kontrolnych.

Ortodonta jest często postrzegany jako sposób na rozwiązanie pojedynczego, dotkliwego problemu. Ale prawdziwym zadaniem nowoczesnej kliniki stomatologicznej jest upewnienie się, że Twoje zęby są w idealnym porządku. Nie musisz więc regularnie wracać na leczenie doraźne, możesz zgłosić się do ortodonty, a on lub ona sprawi, że Twoje zęby będą idealne.

Wszystko zaczyna się od dokładnej diagnozy oraz zidentyfikować przyczynę problemu. Zrozumieć skąd się wzięła, co ją spowodowało i jak się tworzy. Wykorzystujemy całą gamę procedur diagnostycznych: tomografię komputerową, modele gipsowe, analizę ruchu szczęk itp., aby stworzyć kompleksowy plan leczenia, który obejmuje nie tylko leczenie ortodontyczne, ale również badanie przez higienistkę stomatologiczną oraz leczenie przez lekarza rodzinnego lub chirurga. Takie podejście jest zalecane jako właściwe przygotowanie do leczenia ortodontycznego w celu osiągnięcia idealnego stanu uzębienia. U każdego z polecanych specjalistów będziesz mógł uzyskać w pełni profesjonalne doradztwo.

Przede wszystkim ortodonta dba o to, aby dolna szczęka poruszała się prawidłowo. Ruch ten musi być następnie zakotwiczony i ustabilizowany, co jest kluczem do sukcesu. W ten sposób uzyskujemy najbardziej prawidłowy zgryz zębów (okluzja w orzecznictwie technicznym). Po uzyskaniu optymalnego zgryzu tylnych zębów żucia rozpoczyna się praca nad estetyką uśmiechu. Uzyskujemy prawidłowe ustawienie górnych zębów środkowych oraz położenie górnej wargi. Spłaszczone zęby centralne przyczyniają się do recesji wargi, a silne nachylenie ku przodowi pogarsza estetykę i funkcjonalność twarzy.

Istnieją więc cztery główne zadania, które rozwiązuje ortodonta:

  • prawidłowe położenie żuchwy;
  • prawidłowy ruch żuchwy – zależy to od prawidłowego ustawienia głowy żuchwy w stawie;
  • najbardziej prawidłowe zamknięcie grupy żucia zębów;
  • estetyczne podparcie twarzy z prawidłowym położeniem zębów środkowych.

Do korekcji ortodonta stosuje szyny ortodontyczne, szynoterapię, różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, leczenie alignerami (to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego) – transparentnymi alignerami do korekcji zgryzu. Średni czas trwania tego leczenia wynosi półtora roku, pod warunkiem, że pacjent stosuje się do naszych zaleceń i sekwencji kroków. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, odchyleń od idealnego obrazu i wieku.

Podczas opracowywania planu leczenia ortodonta wyjaśni konieczność przeprowadzenia każdej procedury i wytłumaczy nie tylko pozytywne aspekty, ale również możliwe negatywne konsekwencje w przypadku niepodjęcia żadnych działań. Podczas wizyty omawiany jest każdy następny krok, a pacjent wie, że za półtora miesiąca lub miesiąc ortodonta spotka się z nim i przeprowadzi kolejne niezbędne zabiegi.

Jak często chodzić do ortodonty?

Zaleca się wizytę u ortodonty od 4-5 roku życia, kiedy zęby jeszcze się zmieniają. Łatwiej jest wykryć problemy na wczesnym etapie. Dzięki takiemu podejściu leczenie stomatologiczne jest o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze niż może się wydawać. Oczywiście można to zrobić w wieku 30 czy 40 lat, ale najlepiej dbać o zęby już od dzieciństwa. Im wcześniej udasz się do ortodonty, tym łatwiejsze i mniej skomplikowane będzie leczenie.