25 kwietnia 2024
Dlaczego fotowoltaika jest taka droga

Dlaczego fotowoltaika jest taka droga

Dlaczego fotowoltaika jest taka droga – sporo osób, które chciałoby zainwestować w panele fotowoltaiczne, zastanawia się, dlaczego skoro instalacje fotowoltaiczne są kreowane jako przyszłościowe źródła energii, od których możemy być częściowo w przyszłości zależni, to mimo wszystko w dalszym ciągu jest to inwestycja stosunkowo droga.

Faktycznie, jeżeli przyjrzymy się temu tematowi, no to możemy stwierdzić, że przeciętne gospodarstwo domowe, musi wydać na instalację fotowoltaiczną mniej więcej od 20 000 do 30 000 zł po to, aby była ona w stanie zaspokoić zapotrzebowanie takiego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Jednocześnie musimy tutaj powiedzieć, że instalacja taka, choć faktycznie się nam zwróci, a w perspektywie czasu wygeneruje na tyle duże oszczędności, że następne ogniwa fotowoltaiczne będziemy mogli już sobie sami sfinansować bez kredytu, no to jednak czas spłaty kredytu i czas zwrotu inwestycji jest dość długi. Porozmawiajmy sobie zatem o tym, dlaczego fotowoltaika jest w dalszym ciągu taka droga.

Dostępne technologie

Współczesne zdobycze fotowoltaiki, są to tak naprawdę stosunkowo młode zdobycze technologiczne. Najlepszym tego dowodem jest to, że od pojawienia się pierwszego panelu fotowoltaicznego, który był wykorzystywany komercyjnie przez klientów indywidualnych, minęło zaledwie kilkadziesiąt lat. Na rynku w dalszym ciągu są dostępne wszystkie trzy generacje paneli fotowoltaicznych, jakie się do tej pory ukazały. Przede wszystkim musimy powiedzieć jedną rzecz, fotowoltaika jest dość droga przede wszystkim dlatego, że ilość produkowanej energii jest relatywnie niezbyt duża. Jeżeli mówimy tutaj o uzysku energii kilkunastu bądź maksymalnie do 22% całej energii, jaką może dostarczyć nam słońce do paneli fotowoltaicznych, no to nie jest to wynik jakiś spektakularny, w porównaniu do innych technologii. Wynika to przede wszystkim z tego, że chociaż mamy technologie, która potrafią zapewnić nam dużo większą konwersję energii, to niestety, ale materiały, które są wykorzystywane do produkcji takich ogniw czy nawet pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego, są materiałami stosunkowo szkodliwymi, a w niektórych przypadkach nawet toksycznymi. Wykorzystuje się je jedynie do produkcji ogniw specjalnego zastosowania lub w ogniwach eksperymentalnych. Powszechnie wykorzystywanym materiałem jest krzem, ponieważ jest to materiału dość powszechny oraz jest to materiał, który jest dla środowiska oraz dla człowieka w zasadzie nieszkodliwy.

Zobacz również:

Jakie mamy do dyspozycji współczesne ogniwa fotowoltaiczne krzemowe?

Dlaczego fotowoltaika jest taka droga
Dlaczego fotowoltaika jest taka droga

Współcześnie wyróżniamy trzy generacje ogniw fotowoltaicznych, pierwsza są to ogniwa fotowoltaiczne amorficzne, drugie są do ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne, natomiast trzecią najnowszą generacją są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne. Oczywiście te ogniwa różnią się między sobą zarówno ceną, jak i wydajnością. Na pewno jedno możemy powiedzieć. Współcześnie nie opłaca się stosować ogniw amorficznych, chociaż były one pierwsze, to obecnie są one rzadko stosowane, i chociaż mają one, ogólnie rzecz biorąc, najsłabsze parametry, to są one dość drogie, ponieważ skala ich produkcji jest obecnie niezbyt duża. Mają one oczywiście szereg zastosowań, często właśnie specjalistycznych, ale raczej, jeżeli chodzi o masową produkcję prądu elektrycznego, czy to na siłowniach solarnych przydomowych, czy to w siłowniach budowanych przez na przykład samorządy, czy przez elektrownie, nie znajdują szerszego zastosowania.

Fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne oraz monokrystaliczne różnią się przede wszystkim wydajnością. Ogniwa polikrystaliczne zapewniają wydajność na poziomie kilkunastu (około 16 do 18%) natomiast ogniwa monokrystaliczne, zapewniają wydajność nawet do 22%. Różnica niby niewielka, ale czasami może robić olbrzymie znaczenie. Niestety różnica jest również w cenie. Ogniwa monokrystaliczne są sporo droższe od polikrystalicznych. Wynika to przede wszystkim z tego, że proces produkcji monokryształów krzemu, które są wykorzystywane w tych ogniwach, jest skomplikowany, czasochłonne i drogi. Dlatego, jeżeli chcemy w naszych warunkach geograficznych sprawić, aby instalacja była wydajna oraz w miarę możliwości tania, powinniśmy raczej skłaniać się ku instalowaniu paneli opartych na ogniwach polikrystalicznych, ale oczywiście najlepiej jest z ostateczną decyzją zwrócić się do dystrybutora fotowoltaiki o konsultację.

Zobacz również:

W jaki sposób możemy obniżyć koszty?

Jeżeli chcemy obniżyć koszty związane z budową instalacji fotowoltaicznej, możemy to oczywiście zrobić i możemy to zrobić oczywiście na kilka sposobów. Po pierwsze to powinniśmy zgłosić się z tym tematem do ekspertów, czyli najlepiej do firm, które mają bogate doświadczenie w tej materii. Będą oni w stanie wyliczyć nasze zapotrzebowanie, dobrać odpowiednią moc, odpowiednie panele fotowoltaiczne, w odpowiedniej technologii itp. Są oczywiście metody zmniejszania kosztów instalacji, które na przykład nie są związane stricte z instalacją. Jedną z najlepszych metody obniżania kosztów budowy instalacji, jest budowa instalacji na ziemi.