14 lipca 2024
Jak działa skup samochodów w lombardzie

Jak działa skup samochodów w lombardzie

Jak działa skup samochodów w lombardzie – lombardy to firmy zajmujące się skupowaniem i sprzedawaniem wartościowych przedmiotów, a także udzielaniem pożyczek pod zastaw. Do produktów najczęściej skupowanych przez lombardy zaliczyć należy urządzenia elektroniczne, skup telefony komórkowe, tablety, czy też laptopy. Okazuje się jednak, że największe podmioty działające na rynku zajmują się także skupowaniem samochodów. Warto przyjrzeć się bliżej tej usłudze i dowiedzieć się, jak działa.

Do kogo skierowany jest skup samochodów w lombardzie

Jak działa skup samochodów w lombardzie
Jak działa skup samochodów w lombardzie

Z usług lombardów najczęściej korzystają osoby, które nieoczekiwanie znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nagle potrzebują gotówki. Pozyskiwanie środków finansowych poprzez zaciągnięcie kredytu bakowego lub pożyczki parabankowej możliwe jest wyłącznie przez klientów, którzy mają zdolność kredytową i nie widnieją jako dłużnicy w Biurze Informacji Kredytowej. Klienci, którzy według banku lub parabanku są niewiarygodni ze względu na swoją historię kredytową, nie mogą liczyć na pozyskanie środków finansowych.
W takiej sytuacji najlepszym sposobem na wybrnięcie z problemów jest szybkie sprzedanie jakiegoś wartościowego przedmiotu w lombardzie. Jaki to może być przedmiot? Najbardziej powszechnym i wartościowym przedmiotem, który posiada niemal każdy, jest samochód. Należy pamiętać, że nie wszystkie lombardy będą zainteresowane odkupieniem auta. Tego rodzaju transakcje przeprowadzają wyłącznie największe i najbardziej prężnie działające na rynku podmioty.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać gotówkę

Aby móc szybko sprzedać samochód w lombardzie, trzeba najpierw spełnić kilka warunków formalnych. Przedmiotem transakcji mogą być wyłącznie pojazdy zarejestrowane w Polsce. Dlaczego lombardy nie zajmują się skupem rowerów oraz samochodów niezarejestrowanych? Chodzi tu przede wszystkim o minimalizację ryzyka związanego z zakupem auta, które nie zostało jeszcze dopuszczone do ruchu w Polsce. Zdarza się, że stan techniczny niektórych pojazdów lub występujące braki w dokumentacji uniemożliwiają ich rejestrację, a co za tym idzie legalne poruszanie się po drogach.
Żeby sprzedać samochód w lombardzie, trzeba także dysponować dowodem rejestracyjnym auta oraz kartą pojazdu. Jest to warunek konieczny, który stanowi dowód, że sprzedawane auto nie zostało skradzione lub pozyskane w inny nielegalny sposób. Pojazd powinien mieć aktualne badanie techniczne i wykupioną polisę OC. Do zawarcia umowy niezbędny będzie także dowód osobisty właściciela. Oczywiście przedmiotem transakcji nie mogą być samochody leasingowane lub kredytowane. W zależności od potrzeb oraz preferencji właściciel auta, który pilnie potrzebuje gotówki, może zdecydować się sprzedać swoją własność lub oddać ją w zastaw, zaciągając pożyczkę w lombardzie. Które rozwiązanie jest lepsze? Wydaje się, że wybór jest sprawą indywidualną każdego klienta.

Jak przebiega proces zawierania umowy

Osoby, które nigdy nie sprzedawały samochodu w lombardzie, często zastanawiają się, jak przebiega taka transakcja i czy jest ona w pełni bezpieczna? Okazuje się, że proces sprzedaży wygląda podobnie, jak w przypadku oddawania auta do komisu. Pierwszym krokiem, który podejmuje lombard, jest analiza dokumentów posiadanych przez klienta. Jeżeli wszystkie wymogi formalne zostają spełnione, następuje rzetelna wycena auta przez doświadczonego rzeczoznawcę. Podczas wyceny bierze się pod uwagę wszystkie istotne aspekty, takie jak rocznik i model samochodu, jego stan techniczny, a także przebieg. Na tej podstawie możliwe jest precyzyjne oszacowanie jego aktualnej wartości. Zdarza się, że klienci uznają, że pojazd, którego są właścicielami, ma zdecydowanie wyższą wartość od tej, którą wyliczył rzeczoznawca. Co dzieje się w takiej sytuacji? Jeżeli obie strony transakcji nie dojdą do porozumienia, umowa nie zostanie zawarta. Należy podkreślić, że z tego tytułu klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji, klienci lombardów nie mają się czego obawiać. Osoby pracujące w tego rodzaju firmach to zazwyczaj doświadczeni profesjonaliści, którzy znają się na swoim fachu. Wszelkiego rodzaju umowy sporządzane są w formie pisemnej z zachowaniem obowiązujących zasad. W dokumencie muszą znaleźć się szczegółowe dane umożliwiające identyfikację sprzedającego i kupującego, dokładny opis przedmiotu transakcji, miejsce i data zawarcia umowy. Po własnoręcznym podpisaniu dokumentu sprzedający niezwłocznie otrzymuje gotówkę w ustalonej kwocie.

Sprzedaż samochodu w lombardzie to znakomite rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Dzięki takiej usłudze nie trzeba samodzielnie wystawiać ogłoszeń i czekać aż znajdzie się potencjalny nabywca. Gotówka wypłacana jest od ręki, a cała transakcja przebiega sprawnie i w pełni legalnie, co znacząco ułatwia osobom w trudnej sytuacji finansowej wychodzenie na prostą. Wszystko to sprawia, że skup pojazdów w lombardzie cieszy się rosnącą popularnością. Usługa ta staje się coraz poważniejszą alternatywą dla komisów samochodowych pośredniczących w sprzedaży aut.