25 kwietnia 2024
Jak odnowić fotel bujany

Jak odnowić fotel bujany

Jak odnowić fotel bujany, który kojarzy nam się z dzieciństwem lub starymi, amerykańskimi westernami, w których farmer, przesiadując na nim, pilnuje werandy. Jest funkcjonalny i nadaje się do różnego rodzaju wnętrz. Postawić go możemy również w ogrodzie. Nie jest to element uposażenia, który kosztuje nie wiadomo jak wielkie pieniądze. Niestety nie zawsze kupimy go w dobrym stanie.

Czy można przywrócić mu pierwotny wygląd i cieszyć się nim na dłużej? Oczywiście, że tak, a czytając niniejszy artykuł, zapoznasz się ze sprawdzonym sposobem konserwacji foteli bujanych. Dzięki lekturze niniejszego artykułu zyskasz wiedzę, która pomoże ci wyczarować piękny mebel pasujący do wystroju twojego mieszkania.

Weryfikacja stanu

 W sieci znajdziesz masę tutoriali poświęconych DIY. Dzięki nim dowiesz się jak przywrócić meblowi żywotność i piękny, zachwycający wygląd. Decydując się na remanent na własną rękę, korzystamy z ustalonego sposobu postępowania. Na dobry początek należy przeprowadzić gruntowną wiwisekcję mebla. W tym wypadku warto sprawdzić, czy nie jest uszkodzony, jak wygląda powierzchnia fotela bujanego i stan śrubek. Obicie takiego fotela będzie jedną z pierwszych rzeczy, która rzuci ci się w oczy. Po sprawdzeniu stanu fotela należy wziąć się do roboty.

Działania naprawcze. Usuwanie starej farby

 Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest usunięcie pościeranej farby. Wygląda to nieestetycznie i szpeci całokształt. W odpowiednich sklepach nabędziemy dedykowane temu zadaniu preparaty, z którym pomocą można usunąć starą farbę. Po jego nałożeniu należy ją zeskrobać. Uczulić należy, że nie jest to zadanie, które wykonuje się błyskawicznie. Niemniej warto poświęcić trochę czasu nad dokładnym starciem farby z drewna. Po wykonaniu tego zadania możemy zabrać się za dalsze czynności.

Farba usunięta. Co dalej?

Jak odnowić fotel bujany
Jak odnowić fotel bujany

Pozbywając się starej farby, możesz przejść do kolejnego punktu. Podobnie jak w przypadku wielu innych mebli, tak i w odniesieniu do foteli bujanych warto, jest uzupełnić uszczerbki na “zdrowiu” fotela. Do tego zadania potrzebna jest szpachelka do drewna. Wykorzystując akrylową masę szpachlową, możesz uzupełnić ubytki w drewnie. Pamiętaj jednak, że sposób nakładania takiej masy ma znaczenie. Ludziom, którzy zdecydowali się na samodzielne odrestaurowanie fotela bujanego, zaleca się kłaść warstwowo i do 4 cm grubości. Do większych dziur należy podejść w ten sposób, że kładziemy warstwę na warstwie. Proces wypełnienia ubytków w drewnie doszedł do skutku. Co dalej? Przede wszystkim trzeba wyszlifować powierzchnie fotelu. Warto mieć pod ręką odpowiednie elektronarzędzia. Najłatwiej ci pójdzie ze szlifierką elektryczną. Proces matowienia powierzchni mebla pójdzie ci szybko, gładko i prosto. Jeśli nie dysponujesz tego typu sprzętem, czeka cię zadanie, które również wydawać ci się może dość żmudne. Za pośrednictwem papieru ściernego należy pościerać dokładnie powierzchnie fotela bujanego. Po dokładnym starciu mebla możesz przejść do kolejnego punktu programu, jakim jest malowanie.

Proces malowania

 Wybór farb zależy już od ciebie, ale polecam gorąco farbę ftalową. Jeśli reszta mebli, które masz w domu, są koloru białego, to warto zdecydować się na ten kolor. Przy okazji jest chyba najlepszy, jeśli fotel bujany ma być odrestaurowany z myślą o przydomowym ogródku. Umiejętne podejście do procesu malowania poskutkuje cieszącym oko połyskiem. Farbę kładziemy warstwami, jedna warstwa na drugiej. Warstw domyśle ma być 3, a po każdym naniesieniu farby warto odczekać te 12 godzin. W skrajnym przypadkach, gdy zastosowana wcześniej masa szpachlowa wchłonie więcej farby, można nałożyć więcej warstw.

Proste triki na obicie

 Jeśli siedzisko nadaje się do użytku, a nędznie wygląda obicie i skóra z tyłu, można pochylić się nad odświeżeniem tych elementów. Na dobry początek warto wymienić skórę usytuowaną w tylnej części fotela bujanego i zająć się obiciem. Warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Miej pod ręką szmatkę, oliwę i pastę do butów. Powstały z tego mix posłuży ci do przetarcia powierzchni obicia. Wykonanie tej czynności nie jest już tak czasochłonne, jak poprzednio wymienione procesy i daje naprawdę dobry efekt. Obicie zyskuje swój świeży, żywotny wygląd. Jeśli stawiasz pytanie o brudzenie ubrań, to nie, nie brudzi odzieży. Warunek jest jeden. Daj obiciu wyschnąć po jego odświeżeniu.

Ogród z duszą i mieszkanie z klasą

 Piękna zieleń, świeże powietrze, świergot ptaków i ty na fotelu bujanym z książką w dłoni. Przepiękny widok, nieprawdaż? Dzięki drobnym elementom dekoracyjnym twój ogród, twoje małe królestwo może wyglądać jak żywcem wyjęte z baśni. Biały, odrestaurowany w sposób właściwy fotel bujany podkreśli to piękno. Podobnie rzecz ma się z wystrojem wnętrz. Niezależnie od stylu, w którym urządzone masz lokum, stylowy mebel, a jest nim niewątpliwie fotel bujany, podkreśli walory estetyczne. Białe meble w połączeniu z elegancko odświeżonym fotelem bujanym to idealna kompozycja. Przydaje przytulnego charakteru mieszkaniu. Mało tego, fotel bujany jest niezwykle funkcjonalny. Można w nim sensownie wypocząć po ciężkim dniu pracy albo popijając ciepłe kakao spędzać zimowe wieczory. Warto poświęcić nieco energii na odrestaurowanie takiego dodatku, bo bilans korzyści z tego wynikających jest jednoznaczny.