20 kwietnia 2024
Jak sprawdzić dom opieki?

Jak sprawdzić dom opieki?

Jak sprawdzić dom opieki? Decyzja o przekazaniu bliskiej osoby do domu opieki społecznej nie należy do najłatwiejszych, jednak często jest konieczna. Z drugiej strony, czasami zdarza się, że starsza osoba sama chce zamieszkać w takiej placówce. Po pierwsze, może to być sposób na samotność, po drugie – całodobowy nadzór pracowników pozwala na zapewnienie opieki zdrowotnej.

Są też inne korzyści wynikające z pobytu. Oczywiście, wybór odpowiedniego ośrodka warto przemyśleć. Jeśli stoisz przed taką decyzją, przeczytaj nasz poradnik. Masz wyrzuty sumienia? Pamiętaj, że decydując się na dobrą placówkę, możesz zapewnić bliskiej osobie świetne warunki i poczucie bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę na rekomendacje

Zasięganie opinii u znajomych i członków rodziny wydaje Ci się banalne? Być może takie jest, jednak właśnie to bywa najpewniejszym źródłem informacji. Osoby, które miały już styczność z daną placówką, posiadają najwięcej danych odnośnie panujących w niej warunków. Po pierwsze dlatego, że same tam bywały, a po drugie – ponieważ rozmawiały ze swoimi bliskimi. Mieszkańcy mogą powiedzieć najwięcej o domu spokojnej starości, w którym się znajdują. Jak się w nim czują? Jak są traktowani? Czy personel interesuje się ich potrzebami? Czy jedzenie jest smaczne? Jaka panuje w nim atmosfera? Te proste zagadnienia są niezwykle istotne dla komfortu codziennego funkcjonowania. Tak naprawdę często to są subiektywne odczucia, jednak mogą dać Ci pewne rozeznanie. Im więcej opinii zbierzesz, tym więcej będziesz wiedział.

Zastanów się, kto wśród znajomych Ci osób, przyjaciół i członków rodziny przekazał starszą osobę do ośrodka opieki społecznej. Choć nieczęsto się o tym rozmawia, niekiedy można to wywnioskować ze szczątków rozmów. Możesz też posilić się wszechstronnym dostępem do opinii w Internecie. Najlepszym sposobem jest szukanie informacji i zadawanie pytań na mediach społecznościowych, na których internauci nie są anonimowi. W przeciwnym razie pozytywne opinie mogą być napisane przez osobę zajmującą się marketingiem, a negatywne – przez kogoś “życzliwego”. Poszukaj odpowiednich grup na portalach, na których wypowiadają się osoby o prawdziwych twarzach, imionach i nazwiskach. Źródłem rekomendacji może być również pracownik medyczny, z którym masz styczność. Seniorem opiekowała się pielęgniarka lub profesjonalna opiekunka? A może lekarz rodzinny udzieli Ci porady? Będzie to szczególnie ważne, jeśli przyszły mieszkaniec placówki cierpi na dolegliwości zdrowotne.

Zapoznaj się z ofertą i warunkami opieki

Jak sprawdzić dom opieki?
Jak sprawdzić dom opieki?

Pierwszą rzeczą, którą warto sprawdzić, jest legalność danego domu opieki dla seniora. Wbrew temu, co możesz myśleć, istnieją nielegalne ośrodki, które jedynie udają prawdziwe domy starców. W konsekwencji doniesień na temat upokarzających praktyk odbywających się w takich miejscach powstała kampania społeczna Legalne Domy Opieki. Jak rozpoznać legalną placówkę? Ośrodek powinien mieć zezwolenie na prowadzenie działalności opieki całodobowej. Powinien mieć zapis statutowy, zgodę wojewody oraz być wpisany w rejestr placówek odpowiedniego urzędu wojewódzkiego.

Dobrym krokiem będzie zorientowanie się, kto i w jaki sposób będzie zajmował się Twoją bliską osobą. Kim są pracownicy, w jaki sposób są przeszkoleni i jaki jest zakres ich obowiązków? Czy mieszkańcy mają zapewnione regularne konsultacje lekarskie, zajęcia rehabilitacyjne, terapeutyczne i inne? Nie bez znaczenia jest też kwestia zajmowanych pokojów. Ile osób znajduje się w pokojach i jakie jest ich wyposażenie?

Możesz też zainteresować się kuchnią placówki. Szczególnie wtedy, jeśli przyszły mieszkaniec zmaga się z chorobami wymagającymi określonej diety. Jedzenie seniora powinno być nie tylko smaczne i zdrowe, ale również lekkostrawne i dostosowane do potrzeb organizmu. Schorzenia takie jak np. cukrzyca wymagają odpowiedniego podejścia do żywienia. Dieta powinna być również ustalona indywidualnie, jeśli osoba ma problemy z połykaniem lub zaburzenia smaku. Dobre odżywienie wzmacnia i wspiera funkcjonowanie organizmu, a nie osłabia.

Lokalizacja obiektu i dostępne atrakcje

Lokalizacja jest dla wielu osób bardzo istotną kwestią, ponieważ chcą odwiedzać członka rodziny. Warto mieć go niedaleko w razie ewentualnych trudności. W ten sposób możesz też częściej przyjeżdżać z wizytą, nie spędzając wiele godzin w aucie lub środku komunikacji publicznej. Z drugiej strony chodzi tutaj o stworzenie komfortowych warunków do życia seniora, więc czasem warto “nadrobić drogi”.

Wziąłeś pod uwagę okolicę budynku? Jeśli senior może się poruszać, z pewnością wolałby zielony i malowniczy teren niż betonowy i nieprzyjazny dla oka. Dostęp do ogrodu i słońca jest nie tylko przyjemny, ale również terapeutyczny. Sam zdajesz sobie sprawę, jak pozytywnie może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Niektóre domy organizują dodatkowe atrakcje, będące miłym urozmaiceniem jesieni życia. Co powiesz na zajęcia taneczne, szklarnię do uprawy warzyw i owoców, nordic walking, zajęcia plastyczne, koncerty i wyjścia do kina lub teatru? Ośrodek opieki może być miejscem, w którym senior naprawdę spędzi miły czas. Czy to nie dobra alternatywa dla rutynowego życia w samotności?

Trudny, lecz możliwy wybór

Najlepszy ośrodek to taki, w którym senior poczuje się jak w domu. Pamiętaj, aby porozmawiać o wyborze placówki z osobą, która ma w niej mieszkać. Przygotuj się na większe koszty, jeśli stawiasz na miejsce, w którym mieszkańcy mają zapewnioną najwyższą jakość opieki i dodatkowych zajęć.