20 kwietnia 2024
Schorzenia ortopedyczne

Schorzenia ortopedyczne

Najbardziej rozpowszechniona schorzenia ortopedyczne – chadzamy do lekarza ortopedy z różnymi pytaniami. Dzieje się tak, ponieważ choroby ortopedyczne obejmują szeroki zakres schorzeń. W dzisiejszym tekście pokrótce omówimy najczęstsze problemy, z jakimi chirurg ortopeda spotyka się w swojej codziennej pracy.

Artretyzm

Objawy zapalenia stawów obejmują silny, nieprzyjemny ból, trudności w poruszaniu się, uciążliwy obrzęk i sztywność. Stawy mogą stać się czerwone i wyraźnie cieplejsze niż reszta ciała. Nieleczone zapalenie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, deformacji i zmniejszonej ruchomości stawów. Niestety, ten problem występuje tylko wtedy, gdy zapalenie stawów jest stosunkowo zaawansowane, co sprawia, że ​​jest uważane za dość podstępne. Co ciekawe, kwestie te dotyczą nie tylko osób starszych, ale także osób starszych. Chociaż choroba jest najczęściej związana z tą grupą wiekową, występuje również u dzieci, a nawet nastolatków.

Chorobą należącą do grupy chorób stawów jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ten proces zapalny może obejmować całe wnętrze stawów, kości, więzadła, ścięgna i chrząstki. Choroba ma charakter przewlekły, ale możemy też znacznie ograniczyć jej postęp, jeśli wcześnie spotkamy się z ortopedą. Niepokojące objawy to obrzęk stawów kończyn, trudności w poruszaniu się i wrażliwość stawów na nacisk. Pomimo rozpowszechnienia choroby, jej przyczyny wciąż nie są w pełni poznane, chociaż uważa się, że ogromną rolę odgrywają czynniki genetyczne, stres i płeć (kobiety częściej zachorują na RZS). Jeśli jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka, na przykład dlatego, że członek rodziny cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, warto od czasu do czasu odwiedzić poradnię ortopedyczną.

Choroba kręgosłupa

Ze schorzeniami kręgosłupa borykają się osoby w każdym wieku, niestety coraz częściej są one rozpoznawane u najmłodszych. Zmiany zwyrodnieniowe często występują z powodu braku ruchu i nadwagi. Kolejnym ważnym czynnikiem są czynniki genetyczne. Jedną z najczęstszych chorób jest choroba krążka międzykręgowego – zaburzenie polegające na przemieszczeniu krążków międzykręgowych. Zaburza to prawidłowe ustawienie kręgosłupa i ściska nerwy przechodzące przez kanał kręgowy. Innym bardzo częstym problemem dotyczącym kręgosłupa jest osteoporoza. Naturalnym procesem jest postępująca utrata wapnia, która wzrasta wraz z wiekiem. Czasami jednak postępuje szybciej i objawy osteoporozy pojawiają się u osób młodszych, takich jak osoby wchodzące w okres dojrzewania lub kobiety wchodzące w okres menopauzy.

Jeśli chodzi o problemy z kręgosłupem, nie sposób nie wspomnieć o bólu krzyża. Objawia się silnym przeszywającym bólem w dolnej części pleców. Przez większość czasu ból krzyża pojawia się, gdy wykonujemy czynności obciążające kręgosłup, takie jak podnoszenie ciężkiej torby. Jeśli zmagamy się z bólem bioder, sztywnością tułowia, drętwieniem nóg i mrowieniem w stopach, warto udać się do ortopedy i sprawdzić, czy problem dotyczy nas.

Pęknięcia i złamania

Schorzenia ortopedyczne
Schorzenia ortopedyczne

Praca chirurga ortopedy to przede wszystkim diagnostyka i leczenie złamań. Przeważnie są dynamiczne i spowodowane urazami mechanicznymi. Czasami jednak jest to efekt choroby (np. osteoporozy). Takie złamania są wtedy nazywane złamaniami patologicznymi. Aby ten proces mógł się wydarzyć, nie musimy przykładać dużej siły do ​​kości. Oprócz dobrze znanych złamań całkowitych i częściowych są to m.in. złamania z oderwaniem (z którymi mamy do czynienia, gdy kawałek kości odpada od ścięgna), złamania zmęczeniowe (spowodowane wielokrotnym przeciążaniem kości) oraz złamania gałęzi zielonych (złamania okostnej) część złamania). Niezależnie od rodzaju złamania nie należy go leczyć samodzielnie, a każdorazowo konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że kość w pełni się zagoi, a uszkodzony obszar ciała odzyska pełną (lub możliwie maksymalną) funkcję. Wśród zaleceń profilaktycznych zalecanych przez ortopedów w celu zmniejszenia ryzyka złamań można wyróżnić następujące punkty: stosowanie urządzeń ochronnych podczas ćwiczeń, unikanie sytuacji niebezpiecznych u pacjentów z osteoporozą, dieta bogata w wapń i białko.

Kiedy warto odwiedzić lekarza ortopedę?

Powyższe problemy mogą powodować objawy tak oczywiste, że trudno je zignorować, a osoby walczące z tymi zaburzeniami często kierują swoje kroki do chirurga ortopedy. Istnieje jednak wiele warunków, które na co dzień ignorujemy, takich jak powtarzający się ból kończyn, sztywność po przebudzeniu, podejrzenie haluksów lub płaskostopia. Prawie wszystko, co dotyczy poruszających się narządów (kości, więzadła, stawy, mięśnie) powinno zostać sprawdzone przez specjalistę. Powinniśmy również regularnie odwiedzać lekarza ortopedę, jeśli zostanie zdiagnozowana wada postawy. Takie wizyty należy odbyć nawet jeśli aktualna choroba nie powoduje żadnych negatywnych skutków.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl