29 marca 2024
Wiązary dachowe

Wiązary dachowe

Wiązary dachowe – jakie zalety posiadają? Nie da się ukryć, że budowa domu to kosztowne i długotrwałe przedsięwzięcie. Jeśli zależy nam na tym, aby wybudować swoją własną posiadłość, to na taką operację będziemy musieli poświęcić stosunkowo wiele wolnego czasu. W końcu cała konstrukcja składa się z różnorodnych elementów, które muszą być ze sobą połączone w sposób prawidłowy. Czym są wiązary dachowe i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Co to znaczy, że wiązary dachowe są prefabrykowane? Z jakich części składa się więźba dachowa? Jakie zalety wiązarów dachowych możemy wyróżnić? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym są wiązary dachowe i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

W Europie dachy na podstawie konstrukcji z wiązarami dachowymi cieszą się coraz większą popularnością. Technika ta z powodzeniem może być wykorzystywana również w naszym kraju. Ostatnimi czasy wyewoluowała ona, jednocześnie jest również stosowana w Polsce. Czym jednak są tytułowe wiązary dachowe? Otóż jest to jeden z najważniejszych elementów, który składa się na konstrukcję nośną dachu. Są one odpowiedzialne za to, aby w sposób prawidłowy przenosić obciążenie pomiędzy dachem, a budynkiem. Wiązary dachowe są stosowane w wielu przypadkach, w sposób szczególny wtedy, gdy powierzchnia dachu jest duża lub charakteryzuje się rozpiętością. W ten sposób jesteśmy bowiem w stanie zminimalizować punkty podparcia. 

Warto mieć świadomość tego, że najważniejszym elementem wiązarów są pasy- dolne i górne. Ich głównym zadaniem jest podpieranie krzyżulców i słupków. Czym są te pierwsze? Otóż można je zdefiniować jako pionowe elementy, które wykorzystuje się w dachach z niewielkim kątem spadku. Słupki te są pionowymi elementami- podpierają zewnętrzną konstrukcję dachu. Części wiązarów są ze sobą łączone za pośrednictwem węzłów. Zimową porą dach jest mocno obciążony, dlatego też połączenia powinny posiadać satysfakcjonujące parametry wytrzymałościowe- w ten sposób zagwarantujemy bezpieczeństwo sobie, a także pozostałym domownikom. Kluczowa jest również niska podatność na temperaturę.

Wiązary dachowe tworzone są z reguły z drewna. Niekiedy do produkcji wykorzystuje się stal i żelbeton. Jeśli zdecydujemy się na ten ostatni, wówczas konieczne okaże się również zbudowanie nośnych ścian. Charakteryzują się one odpornością na różnorodne przeciążenia. Niemniej istotne jest wybudowanie takich fundamentów, które będą się charakteryzować ponadprzeciętną trwałością.

Co to znaczy, że wiązary dachowe są prefabrykowane?

Wiązary dachowe
Wiązary dachowe

Warto mieć świadomość tego, że więźba dachowa powstaje jako prefabrykowana. Co to jednak oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż jest to równoznaczne z tym, że produkuje się ją w zakładach producenta, natomiast później jest transportowana na plac budowy w formie gotowych do użycia elementów. Dzięki temu nie musimy składać ze sobą poszczególnych belek- specjaliści zrobili to za nas. Konsekwencją tego jest oczywiście krótszy okres przebiegu prac. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w taki sposób możliwe jest również wyeliminowanie potencjalnych błędów konstrukcyjnych. Jest to oczywiście spowodowane tym, że podczas procesu produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości drewno, które posiada satysfakcjonujące parametry techniczne. Możliwe jest także realizowanie wybranego przez nas kształtu lub rozmiaru wiązara. Jeśli poddasze będzie nieużytkowe, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich rozpiętość oscylowała w granicach 30 metrów- na tym obszarze nie trzeba stosować bezpośrednich podpór, co z pewnością jest ogromnym udogodnieniem.

Z jakich części składa się więźba dachowa?

Wiązary dachowe składają się z kilku elementów, które połączone w całość są gwarancją stworzenia stabilnej konstrukcji. Kluczowa jest murłata – jest to drewniana belka, którą umieszcza się na murze. Nie bez znaczenia są płatwie, czyli elementy konstrukcyjne dachu, które są odpowiedzialne za przenoszenie ciężaru pomiędzy pokryciem, a krokwiami. Te ostatnie są pochyłymi belkami, które pełnią rolę podstawy dla płatew. Warto wspomnieć również o zastrzałach i kleszczach- są to pozostałe dwa elementy, które składają się w całość.

Jakie zalety wiązarów dachowych możemy wyróżnić?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, wiązary dachowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na szereg zalet takiego rozwiązania. Jednym z najważniejszych atutów jest błyskawiczna instalacja. Elementy te są prefabrykowane, w konsekwencji nie musimy poświęcać wiele czasu na to, aby je zamontować lub przygotować- zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tradycyjnych metod. Nie w sposób nie wspomnieć o ponadprzeciętnej jakości elementów. Procesy produkcyjne odbywają się z dużą dbałością o najdrobniejsze szczegóły, jednocześnie specjaliści zwracają uwagę na parametry drewna. Wiązary dachowe mogą być stosowane we wszechstronny sposób- możliwe jest ich przygotowanie w różnych wielkościach i kształtach.