29 marca 2024
Witamina E w kroplach - jak stosować?

Witamina E w kroplach – jak stosować?

Witamina E w kroplach – jak stosować? Witamina E (tokoferol) jest nazywana często eliksirem młodości. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i antyrodnikowe przyczynia się bowiem do zachowania młodzieńczego wyglądu oraz lepszej kondycji całego ciała. Witamina e w kroplach stosowana jest zarówno do celów profilaktycznych, leczniczych, jak i kosmetycznych. Jak stosować witaminę E w kroplach?

Co zawierają krople z witaminą E?

Witamina E występuje naturalnie przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak oleje, pestki czy orzechy. Duże jej ilości znaleźć można między innymi w migdałach i orzeszkach piniowych, ale także w zielonych warzywach liściastych (np. w szpinaku i jarmużu). Źródłem łatwo przyswajalnej witaminy E są również oleje roślinne (głównie migdałowy), oraz awokado. W wielu przypadkach jednak ilości tokoferolu przyjmowanego z pożywieniem są niewystarczające. W takich sytuacjach konieczna jest suplementacja. Witaminę E można nabyć w aptekach i sklepach z suplementami, w postaci ampułek oraz kropli. Witamina w kroplach jest łatwa do precyzyjnego dawkowania. Substancją czynną w takich preparatach są zazwyczaj sole octanowe tokoferolu, a 1 ml roztworu zawiera 300 mg czystej witaminy E (czyli jedna kropla to 10 mg czynnej substancji). Oczywiście, zawsze należy zapoznać się ze składem preparatu podanym na etykiecie.

Jak stosować witaminę E w kroplach ze wskazań medycznych?

Witamina E w kroplach - jak stosować?
Witamina E w kroplach – jak stosować?

Witaminę E suplementuje w stanach jej niedoboru, mogącego wynikać z nieprawidłowej diety, problemów z przemianą materii, oraz w przypadku jej złego wchłaniania. Ten ostatni przypadek wiąże się z niektórymi chorobami o podłożu genetycznym, na przykład mukowiscydozą.
Dzięki działaniu antyrodnikowemu i antyoksydacyjnemu, witamina E w kroplach jest stosowana również jako leczenie uzupełniające w miażdżycy oraz chorobach niedokrwiennych serca. Dodatkowo, tokoferol stabilizuje transport komórkowy, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz pracę mięśni. Jest również niezbędny dla prawidłowego wydzielania wielu hormonów.
Jeśli chodzi o stosowanie profilaktyczne, to zazwyczaj podaje się:

  • 3 krople na dobę w przypadku osób dorosłych,
  • 2 krople u dzieci powyżej 7 roku życia i
  • 1 kroplę w przypadku noworodków, niemowląt oraz dzieci do ukończenia 6 roku życia.

Dawki są zdecydowanie wyższe w przypadku stosowania leczniczego, jednak w takich przypadkach zawsze bezwzględnie należy przestrzegać wskazań lekarza.

Jak stosować witaminę E w kosmetyce?

Działanie antyoksydacyjne witaminy E oraz jej zdolność do usuwania wolnych rodników, wpływających na procesy starzenia się organizmu, mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów kosmetycznych, do skóry, włosów czy paznokci, wzbogaconych witaminą E. Ma ona korzystny wpływ na elastyczność skóry, zmniejsza przebarwienia, umożliwia lepsze nawilżenie skóry.  Do celów kosmetycznych można stosować również witaminę E w kroplach. Dzięki łatwości dozowania, można ją samodzielnie dodać do ulubionych balsamów, kremów, szamponów czy maseczek.

Stosowane witaminy E w kroplach na skórę

Witamina E ma dobroczynny wpływ na skórę. Jej właściwości przeciwzmarszczkowe znane są od dawna. Z tego też względu witamina E  stanowi wraz z koenzymem Q10 bazę dla wielu kremów odmładzających. Podobne działanie ma zastosowanie witaminy w kroplach bezpośrednio na skórę. Wklepanie kilku kropel witaminy w miejsca szczególnie narażone na powstawanie zmarszczek spowoduje efekt zbliżony do zastosowania serum odmładzającego. Bruzdy i zmarszczki ulegną spłyceniu, skóra stanie się bardziej sprężysta, elastyczna i promienna.
Podobnie korzystny wpływ witamina E ma na koloryt skóry. Tak jak beta karoten, wpływa na regulację pigmentacji skóry, pozwalając na minimalizację przebarwień powstałych w wyniku nieprawidłowego odkładania się melatoniny. Plamy powstałe na słońcu, przebarwienia starcze, blizny i znamiona stają się mniej widoczne przy regularnym wcieraniu w nie kilku kropli witaminy E.
Witamina E pozwala również na łatwe nawilżenie nawet bardzo suchej skóry. Dodanie kilku kropli do ulubionego balsamu lub błyszczyku do ust pozwoli na ich ochronę nawet podczas mrozu, silnych wiatrów czy intensywnego słońca.

Witamina E na włosy

Witamina E ma dobroczynny wpływ na ogólną kondycję włosów, pozwala redukować problem rozdwajających się końcówek czy łamania się włosów podczas czesania. Dzięki jej działaniu nawilżającemu i uelastyczniająmu, włosy stają się miękkie, podatne na układanie.
Krople z witaminą E można wcierać bezpośrednio w skórę głowy. Pomoże to w regulacji wydzielania sebum, poprawi mikrokrążenie  i odżywi cebulki włosowe. Aby zminimalizować problem rozdwajających się, matowych, kruchych włosów, olejek z witaminą e można stosować również bezpośrednio na zniszczone końcówki.

Jakie są przeciwwskazania dla stosowania witaminy E?

Tak jak w przypadku wszystkich preparatów medycznych, witaminy E w kroplach nie wolno stosować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na jej składniki. Przeciwwskazaniem są niedobory witaminy K oraz terapia z użyciem leków przeciwzakrzepowych. Ostrożność należy zachować również podczas stosowania preparatów estrogenowych i fitoestrogenowych (np. w czasie hormonalnej terapii zastępczej). Dawki witaminy w okresie ciąży i laktacji należy skonsultować z lekarzem.