18 kwietnia 2024
Materiały budowlane

Materiały budowlane

Każdy zwraca uwagę na to, jakie materiały budowlane wybrać do budowy swojego wymarzonego domu. Z jednej strony bierzemy pod uwagę szeroki wybór nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych. Zwiększają one wybór form, przestrzeni i możliwości podejmowania decyzji technicznych.

Z drugiej strony po pewnym czasie zauważymy, że małe nierozwiązane kwestie techniczne mogą być poważnym problemem przy stosowaniu nowych materiałów. Krzemianowa i plastikowa kultura budowania narzucona nam w ubiegłym stuleciu nie tylko ogranicza stosowanie nowych technologii, ale również wypiera wykorzystanie tradycyjnych materiałów. Prosta sosna jest jednym z tych materiałów. Wspaniale, że znów zaczynamy nią wybierać.

Wybór materiałów do przyszłego domu

Dom z bali ma wiele zalet. Po pierwsze sprzyja zdrowemu środowisku. Jest w harmonii z naturą. Taki dom jest wyjątkowy. Niestety dla wielu ludzi ten materiał kojarzy się z tandetą i brzydotą. Jednak biorąc pod uwagę współczesne domy z bali, szybko możemy zmienić swoją opinię. Domy z drewna stają się niezwykle popularne ze względu na swoje niezrównane walory. Aby zbudować prawidłowo taki dom, należy użyć odpowiednich materiałów i mieć właściwe umiejętności.

Wentylacja pomieszczeń

Bez względu na to, jakich materiałów budowlanych użyjemy, głównym celem zewnętrznej ściany jest utrzymanie właściwej temperatury i skuteczna ochrona przed wiatrem. Ta funkcja zależy w głównej mierze od tego, jak dokładnie belki są połączone przy budowie naszego domu. Materiały izolacyjne przed wiatrem i wilgocią stosuje się w elementach i domach murowanych. Po połączeniu wszystkich tych materiałów tworzona jest idealna, hermetyczna izolacja.

Materiały budowlane
Materiały budowlane

Zgodnie z ogólnymi zasadami budowlanymi, powietrze w budynkach mieszkalnych musi cyrkulować 1,5-2 razy na godzinę. Innymi słowy, aby musimy wdychać 6-10 litrów świeżego powietrza. Tak więc, w 150 m2 domu, 120 litrów powietrza musi krążyć co sekundę. Jeżeli wentylacja jest możliwa dzięki dwóm otworom 20×20 cm, przepływ powietrza musi wynosić około 3,5 m/s.

Dlatego wykorzystuje się nowoczesne systemy wentylacyjne, zabezpieczające dopływ świeżego powietrza, ogrzewające go i odfiltrowujące. Niestety są dość drogie i trudne w utrzymaniu. Ponadto możemy czuć przeciąg z powodu nierównomiernego przepływu powietrza. Powietrze staje się też zbyt gorące. Występuje również zanieczyszczenie pyłem. A pył powoduje współczesną plagę, czyli alergię.

Ogrzewanie i odporność cieplna domu z bali

Ten temat został lepiej przestudiowany w Skandynawii i Ameryce Północnej, ponieważ domy z bali są tam bardziej popularne. Przede wszystkim sprawdzano rachunki za ogrzewanie. Badania dowiodły, że przepływy energii są dość skomplikowane w domu z bali i nie reagują dobrze na formuły fizyczne. Stwierdzono, że straty energii przez ściany w takim domu nie mogą być tylko wyrażone przez współczynnik oporu cieplnego. Osiągnięte wyniki praktyczne zaskoczyły badaczy, ponieważ wydatki były niższe niż na początku oszacowano.

Uważa się, że do głównych czynników możemy zaliczyć oddychanie drewna, właściwości cieplne i pochłaniania wilgoci. Musimy zauważyć, że chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim zostały uwzględnione przy obliczaniu wydatków.

Atmosfera w domu z bali jest najzdrowsza

Jeżeli położymy rękę na ścianie z cegły, która jest dobrze izolowana, poczujemy znaczną różnicę temperatur. Zimniejsza ściana styka się z ciepłym i wilgotnym powietrzem w pomieszczeniu i kondensuje. Dlatego natychmiast to odczuwamy po wyłączeniu ogrzewania w domu z cegły. Innymi słowy, wilgoć ostrzega nas przed nadchodzącym wyziębieniem. Jednak w domu z bali taki proces zachodzi wolniej.

Wynika to z właściwości drewna. Ten materiał wyróżnia się dużą pojemnością cieplną. Ściany utrzymują temperaturę zbliżoną do temperatury występującej w pomieszczeniu. Zmniejsza to ryzyko szybkiej kondensacji powietrza.

Kłody gromadzą nadmiar wilgoci. To dlatego czujemy się dobrze, nawet gdy w domu z bali panuje temperatura 17 stopni Celsjusza. Przede wszystkim dlatego mieszkanie w takim domu jest zalecane osobom cierpiącym na astmę. W tej temperaturze śluzówka dróg oddechowych nie wysycha tak szybko. Należy również zauważyć, że ten proces można odwrócić. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska w pomieszczeniu, drewno kieruje ją w powietrze. Z tego powodu nie ma ładunku statycznego i pyłu unoszącego się w powietrzu. Pamiętajmy, że pył jest główną przyczyną alergii.

Dodanie sztywnych konstrukcji do drewnianych ścian

Pamiętajmy, że struktura domu może się kurczyć nieco w zimie i rozszerzać w lecie. Z tego powodu, powinniśmy przewidzieć, jak sztywne konstrukcje będą przymocowane do ścian z bali. Możemy wykorzystać nowoczesne technologie utrwalania lub stare, dobre rozwiązania naszych przodków, które są tańsze.

Przede wszystkim powinniśmy się upewnić, że ściana ma miejsce do poruszania się w pionie względem ramy. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest wykonanie cięć w odkrywkach i umieszczenie odpowiednich elementów we właściwych miejscach. Szerokość elementów powinna być uzależniona od grubości ściany.