20 kwietnia 2024
Piaskowanie kadłubów

Piaskowanie kadłubów

Piaskowanie kadłubów jest to metoda, która może pozwolić nam na bardzo szybkie prace, związane ze zdzieraniem między innymi starych powłok malarskich albo korozji, ale piaskowanie ma również wiele innych ciekawych zastosowań, o których na ogół nie myślimy, i które mogą nas na pierwszy rzut oka nieco zaskoczyć.

Piaskowanie jachtów

Kiedy myślimy o piaskowaniu, na pewno nie myślimy o tym, że można byłoby piaskować jacht. Jak się okazuje, piaskowanie również w dziedzinie żeglarstwa znajduje swoje zastosowanie. Przede wszystkim piaskowanie jachtów odbywa się w momencie, kiedy je odnawiamy lub restaurujemy. Chcemy po prostu niektóre elementy odnowić. Dotyczy to zarówno jachtów czy łódek drewnianych, jak i tych, które mają na przykład kadłuby stalowe. Piaskowanie jachtów pod kątem renowacji czy remontu, jest bowiem najlepszą metodą, która pozwoli nam na usunięcie starych powłok malarskich, brudu oraz korozji, bez znacznego ingerowania w strukturę podłoża. Piaskowanie jachtów ma jeszcze szersze zastosowanie. Wiedzą o tym tak naprawdę tylko osoby, które z jachtów korzystają. Ponieważ osób, które łódkę bądź jacht planują kupić, jest w Polsce coraz więcej, dobrze jest powiedzieć o tym, że piaskowanie jachtów to nie tylko remont. Piaskowanie jachtu, a raczej piaskowanie zewnętrznej części kadłuba jachtu, jest to najlepsza metoda na to, aby go oczyścić z różnego rodzaju osadów, brudu, skorupiaków oraz w zasadzie z wszystkiego, co może się na nim osadzić, podczas gdy kadłub jest przez dłuższy czas zanurzony w wodzie. Kiedy jacht jest zanurzony, nie widzimy niczego co dzieje się poniżej linii wody, natomiast kiedy wyciągniemy łódkę bądź mały jacht na brzeg, lub wylądujemy z większym jachtem w suchym doku, możemy się nie lada zdziwić, “cóż to nam na kadłubie się utworzyło?”, a jest to najczęściej mieszanina wszystkich wyżej wspomnianych elementów.

Na co wpływ ma piaskowanie jachtów?

Cały ten brud, skorupiaki oraz osad powoduje, że jacht generuje większe opory hydrodynamiczne. Ma to wpływ na jego prędkość, ale również na przykład na zużycie paliwa, jeżeli jacht jest motorowy. Szczególnie zwracają na to uwagę osoby, które żeglarstwo lub innego rodzaju wyścigi wodne traktują jako nieczystą rekreację, ale sport, czyli na przykład startują w zawodach. Jeżeli osoby takie, nie będą piaskować kadłuba regularnie, to wówczas zauważą, że ich pojazd wodny ma zdecydowanie mniejszej osiągi niż wcześniej. Zawodowcy piaskują kadłub przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ ścigają się oni najczęściej na wodach morskich i to te wody, mają zdecydowanie największy wpływ zarówno na wywierane opory hydrodynamiczne, jak i na osadzanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Piaskowanie kamienia

Piaskowanie kamienia, również nie jest rzeczą, o której moglibyśmy myśleć, w kontekście piaskowania. No bo w zasadzie, po co sobie piaskować kamień. Jak się okazuje, z kamienia mamy wykonanych na przykład bardzo wiele różnych elewacji, zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i na przykład na budynkach użyteczności publicznej. Bardzo dużo kamienia używamy jako elementy dekoracyjne, kamień jest również wykorzystywany na reprezentacyjne pomniki. Zastosowań kamienia jest naprawdę dużo i niestety, z czasem kamień ten się brudzi. Można karmień czyścić chemicznie, ale ma to swoje wady. Przede wszystkim koszt takiego zabiegu jest niezwykle wysoki, a po drugie chemikalia, które są do tego typu pracy stosowane, nie należą do szczególnie ekologicznych. Należy zwrócić uwagę na to, że większość osadów, które gromadzą się na kamieniach, a szczególnie jeżeli mówimy o większych miastach, jest to sadza. Sadza ma taką naturę, że chemicznie jest usunąć ją niezwykle ciężko i w grę przede wszystkim muszą wejść środki mechaniczne, jeżeli mówimy o jakimś efektywnym i w miarę szybkim usunięciu tego typu zabrudzenia. Piaskowanie nadaje się do tego celu wręcz idealnie. Przede wszystkim jest to metoda bardzo szybka, a po drugie ekologiczna. W zasadzie jedyne co może wpływać na nie ekologiczność tej metody, to jest zużycie energii w postaci czy to prądu, czy to benzyny, którą zasilamy agregat prądotwórczy w miejscu naszej pracy. Powstało zresztą wiele technik pokrewnych do piaskowania, ale które wykorzystują inne ścierniwa.

Do najbardziej popularnych metod piaskowania kamienia z wykorzystaniem innych środków niż piasek, należy sodowanie. Sodowanie właściwie polega na tej samej zasadzie co piaskowanie, czyli energia kinetyczna powoduje usuwanie zalegającego na powierzchni kamienia brudu, ale soda daje mam jeszcze jedną właściwość. Drobinki sody o dużej energii kinetycznej, niemal eksplodują w zderzeniu z kamieniem. Soda zawierająca w sobie sód działa również wybielająco, dzięki czemu mamy tutaj tak naprawdę połączenie dwóch metod, czyli metody mechanicznej oraz metody chemicznej. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że soda oczyszczona jest środkiem ekologicznym, czyli nie wpływa właściwie w znaczący sposób, na środowisko dookoła nas, nawet jeśli jest użyta w większej ilości. Soda jest bezpieczna również dla ludzi.