31 marca 2023
Przeszczep włosów - dowiedz się na czym polega i jakie są dostępne metody

Przeszczep włosów - dowiedz się na czym polega i jakie są dostępne metody

Przeszczep włosów – dowiedz się na czym polega i jakie są dostępne metody

Przeszczep włosów – dowiedz się na czym polega i jakie są dostępne metody – łysienie jest coraz częstszym i krępującym problemem, który dotyka mężczyzn, a także kobiety. Na szczęście współczesne możliwości, dają nam metodę przeszczepu włosów. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób, które patrząc w lustro niestety nie widzą bujnej czupryny, tylko przerzedzenie włosów i błysk skóry tam gdzie wcześniej go nie było.

Do łysienia może dojść przez stresujący tryb życia, nieprawidłową dietę, chorobę czy też złą pielęgnację włosów i skóry głowy. U mężczyzn spowodowane jest najczęściej szkodliwym działaniem męskich hormonów, jeśli chodzi o kobiety łysienie androgenowe zdarza się rzadziej.

U obu płci łysienie wygląda inaczej mężczyźni łysieją w taki sposób, że włosy zostają im na potylicy i tam bardzo rzadko wypadają, kobiety najczęściej łysieją na czubku głowy oraz w okolicach czoła.  Na całym świecie około 60% mężczyzn i 50 % kobiet doświadcza łysienia.  Dlatego przeszczep włosów staje się coraz bardziej popularny, dodatkowo nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym a skutecznym.  Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które próbowały już różnych specyfików, diet, leków jednak włosy jeszcze bardziej się przerzedzają, a na miejscu gdzie wcześniej były włosy nie wyrastają nowe. Warto wiedzieć, że przeszczepu włosów nie dokonuje się tylko na głowie, lecz można przeszczepić włosy na brwiach, wąsy a nawet na torsie. 

Jak przebiega transplantacja włosów?

Polega ona na pobieraniu mieszków włosów z okolic potylicy i  przeszczepianiu ich w inne miejsce, najczęściej skóry głowy, brody brwi lub rzęs. W pierwszej kolejności goli się włosy w miejscu pobrania paska owłosionej skóry. Dzieli się go na implanty, które mają 1-3 mieszki włosowe. Powstała blizna jest łatwa do ukrycia pod włosami. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny . Jest także mało inwazyjny, więc od razu po nim można wrócić do codziennych obowiązków a całość goi się do 14 dni, choć zazwyczaj jest to krótszy czas.  Transplantacja jest idealną metodą na zagęszczenie włosów i zrezygnowania z syntetycznych peruk czy tupecików.

Metody przeszczepu włosów

 Metodę transplantacji włosów wybiera się indywidualnie, każdy może mieć nieco inny problem i inne oczekiwania. Jedne z najpopularniejszych są metody  FUE, GHO, STRIP, BHT i SAFER

 • Metoda FUE jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej rozchwytywanych metod.  Polega na pobraniu mieszków włosowych i ubytki są praktycznie niewidoczne. Przeznaczona jest dla osób które mają skłonność do powstawania blizn. Całość zabiegu trwa od 4 do 6 godzin i  przebiega w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu można iść do domu.
 • Metoda GHO Specjalista wykonuje zabieg poprzez mikronacięcia i pobierania igłą mieszków włosowych. Rany goją się do 4 dni, a całość zabiegu trwa 6 godzin. Można go wykonywać stopniowo np. w ciągu kilku dni.
 • Metoda STRIP podstawowy przeszczep włosów polegający na wycięciu paska owłosionej skóry i wszczepiania pasków z włosami w miejsca niewielkich ubytków. Jest to dość inwazyjny zabieg i rany wymagają dłuższego gojenia.
 •  Metoda BHT  z tej metody korzystają mężczyźni, polega na pobraniu włosów z innych miejsc na ciele niż głowa.  Jednak te włosy mają inną strukturę niż te rosnące na głowie.
 • Metoda SAFER jedna z przełomowych rozwiązań transplantacji włosów. Pobierane są z klatki piersiowej, pleców, nóg i rąk. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. 

Cena zabiegu

Przeszczep włosów jest zabiegiem medycyny estetycznej jednak  usługa ta to wysoki koszt. Cena uzależniona jest od liczby przeszczepionych implantów włosowych oraz metody którą wybierzemy. Cena Waha się od 1500  do nawet 30 000 zł. Wiele klinik oferuje płatność w ratach, co umożliwia wygodne rozłożenie płatności.

Przeszczep włosów – jakie są przeciwwskazania

 Istnieje kilka przyczyn, które uniemożliwiają przeprowadzenie takiego zabiegu. Najczęściej są to choroby takie jak :

 • Nowotwór
 • Stany zapalne skóry na głowie
 • Cukrzyca
 • Zaburzenia hormonalne (u kobiet)
 • Choroby układu krążenia
 • Łysienie plackowate
 • Osoby narażone na powstawanie bliznowców
Przeszczep włosów - dowiedz się na czym polega i jakie są dostępne metody
Przeszczep włosów – dowiedz się na czym polega i jakie są dostępne metody

Wiele osób marzy o bujnej czuprynie, jednak zdarza się, że przez genetykę mimo młodego wieku traci się włosy.  Niewątpliwie wpływają na wizerunek człowieka. Mężczyzną, którym tracą włosy  spada pewność siebie a przecież każdy chce wyglądać atrakcyjnie. Dla kobiet włosy, to atut kobiecości i możliwość zmienienia swojego wyglądu, więc przeszczep włosów może naprawdę pomóc nabrać pewności siebie i sprawić, że będziemy dobrze się ze sobą czuli. 

Istnieje wiele metod, które są mniej lub bardziej inwazyjne dlatego każdy może dobrać coś dla siebie. Wiele czynników może wpłynąć na łysienie, stres, choroby czy nieodpowiednia pielęgnacja, dlatego warto się zastanowić co może być powodem utraty włosów. Jeśli zdecydujemy się na transplantację włosów należy szukać sprawdzonej kliniki, która oferuje sterylny zabieg przeprowadzony przez wykwalifikowany personel, wtedy możemy być spokojni o bezpieczne przeprowadzenie przyczepu włosów. Cena jest dość wysoka jednak,  im wcześniej zdecydujemy się  przeprowadzić ten zabieg tym lepiej, ponieważ gdy łysienie będzie postępować dalej i obszar braku włosów będzie się powiększał cena będzie jeszcze wyższa a postęp łysienia będzie bardziej widoczny.