23 października 2020

Sztuczne kwiaty i rośliny- element nowoczesnej aranżacji wnętrz

Kwiaty są piękną dekoracją każdego wnętrza, nadają pomieszczeniu przytulności, charakteru i ciepła. Większość osób, myśląc o kwiatach do mieszkania, wyobraża sobie piękne, żywe rośliny w doniczkach lub wazonach.  To oczywiście jedna z opcji, ale nie jedyna. Obecnie bardzo modne są kompozycje z kwiatów i roślin sztucznych, które są równie piękne, ale nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych.

Kwiaty i rośliny  sztuczne  – kiedyś i dziś

Kilkanaście lat temu sztuczne kwiaty i rośliny kojarzyły się z kiczem, sztucznością i brakiem gustu. Nie przypominały żywych roślin, wykonane były z plastiku, były twarde, sztywne, często wydzielały nieprzyjemny zapach https://www.kwiatysztuczne.pl/kategorie/do-prezentow/. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Sztuczne kwiaty na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od swoich żywych odpowiedników.  Produkowane są z tworzyw sztucznych, które niemal w 100% odzwierciedlają strukturę żywych roślin. Są dopracowane w każdym detalu, mają miękkie listki i płatki wyglądają jak kwiaty kupione w kwiaciarni. Kiedyś sztuczne kwiaty to było wyłącznie kilka wzorów roślin kwitnących oraz zielona paprotka i fikus. Dziś ilość sztucznych roślin i kwiatów przyprawia o zawrót głowy. Można kupić rośliny różnego rodzaju, kwiaty cięte, doniczkowe, sukulenty, duże rośliny zielone, trawy, kaktusy itp. Dzisiejsze sztuczne kwiaty cieszą się dużą popularnością u architektów i dekoratorów, goszczą w magazynach wnętrzarskich.

Dlaczego warto zdecydować się na sztuczne kwiaty?

Większość osób kocha kwiaty, ale mało kto ma czas, aby się nimi zajmować. Żywe rośliny wymagają stałej pielęgnacji, podlewania, nawożenia. Pozostawione przed dłuższy czas bez opieki, usychają, nie zawsze można je uratować. Z kwiatami sztucznymi nie ma tego rodzaju problemów. Są bezobsługowe, a ich podstawowe zalety to:

 • Nie wymagają pielęgnacji,
 • Są bezpieczne dla małych dzieci i zwierząt domowych, które mógłby zjeść żywą roślinę,
 • Są bezpieczne dla zdrowia domowników, nie wywołują alergii,
 • Są łatwe do mycia i czyszczenia,
 • Stanowią jednorazowy wydatek, nie wymagają zakupu nawozów czy innych preparatów do pielęgnacji,
 • Wyglądają jak żywe rośliny,  często są niemal nie do odróżnienia,
 • Ciągle zachowują pierwotny wygląd, nie zmieniają rozmiaru, nie wymagają przesadzania,
 • Są bezzapachowe, wolne od pyłków, dlatego wybierają je osoby z nadwrażliwością zapachową,
 • Z łatwością można przenosić je z miejsca na miejsce, nie potrzebują słońca ani określonych warunków,
 • Nie są wabikiem dla owadów,
 • Można je wkomponować w każde wnętrze,

Gdzie sprawdzą się sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty mogą stać dosłownie wszędzie. Nie mają żadnych ograniczeń, nie potrzebują szczególnych warunków. Pięknie wyglądają w przestronnych biurach, recepcjach czy salach konferencyjnych. Są również świetnym rozwiązaniem do mieszkań i domów. Pasują do każdego stylu mieszkania, wystarczy tylko dobrać odpowiednią roślinę. Mogą stać tam, gdzie żywe rośliny nie miałyby szans na rozwój https://www.kwiatysztuczne.pl/sezony/wiosna/. Ładnie dekorują ciemną kuchnię, łazienkę, korytarz, a nawet piwnicę. Wybierając sztuczne rośliny należy sugerować się stylem, w jakim urządzone jest mieszkanie. Do wnętrz w stylu skandynawskim pasują zielone rośliny w drewnianych donicach lub wazonach i wiklinowych koszach. Do mieszkań w stylu industrialnym idealnie będą pasować trawy lub kaktusy w aluminiowych doniczkach. Styl retro pokocha bujne, sztuczne paprotki, a mieszkania nowoczesne, minimalistyczne ożywią sztuczne storczyki czy bonsai. Sztuczne rośliny mogą stać również na zewnątrz. Są świetną alternatywą na taras , do altanki czy do ogrodu. Pozwalają wprowadzić egzotyczne rośliny, które przez cały rok wyglądają jednakowo ładnie i pozwalają cieszyć się zielenią. W obecnych czasach sztuczne kwiaty wybierają nowocześni ludzie, którzy chcą żyć w otoczeniu zieleni, ale nie mają warunków i czasu na prawdziwe kwiaty. Są też dobrą opcją dla alergików, nie wytwarzają alergenów, są łatwe do czyszczenia. Wybierają je osoby, które często wyjeżdżają, a nie mają nikogo, kto dbałby o rośliny. Kiedyś  odrzucane, dziś sztuczne kwiaty stały się bardzo pożądanym elementem dekoracyjnym. 

Sztuczne kwiaty w biurze

Sztuczne kwiaty są coraz częstszym elementem w  biurach. Dzięki licznym zaletom świetnie się tam sprawdzają. Mogą pozostać bez opieki podczas długiego weekendu czy urlopu, po powrocie wyglądają tak samo ładnie. Modne stało się stawianie dużych sztucznych roślin na zewnątrz, przed wejściem do biura. Zapraszają interesantów do wejścia, umilają czas spędzony na oczekiwaniu na spotkanie. Do biur można wybrać rośliny egzotyczne, które nie są spotykane w naszym klimacie. Mogą to być drzewa pomarańczy, bananowce, palmy. Świetnie będą wyglądać pięknie uformowane sztuczne iglaki, bukszpany, a recepcję ożywią storczyki, magnolie czy urocze gerbery. Dzięki temu, że rośliny są sztuczne, mogą stać w każdym miejscu. Dobrze sprawdzą się na schodach prowadzących do biura, można postawić je na parapetach, szafkach i półkach. 

Kwiaty i rośliny  sztuczne to element dekoracyjny, który idealnie pasuje do każdego wnętrza. Już dawno przestały kojarzyć się z kiczem, obecnie zachwycają swoim wyglądem i pięknym efektem.  Pozwalają tworzyć piękne, niebanalne i trwałe zielone aranżacje.