26 kwietnia 2024
Praca w Polsce - również dla wschodnich sąsiadów

Praca w Polsce – również dla wschodnich sąsiadów

Praca w Polsce – również dla wschodnich sąsiadów. Praca u siebie – brzmi wspaniale kiedy jesteś na etacie i marzysz o niezależności. Kiedy już jej zakosztujesz dostrzegasz szersze spektrum. Każdy przedsiębiorca dobrze wie, jak dużym wyzwaniem może być dobranie sobie zespołu, który będzie pracował z zaangażowaniem. Czasem w firmie jest mnóstwo rzeczy do zrobienia, dlatego pracownicy muszą się wytężyć i zdeterminować do działania. Dobry przedsiębiorca planuje czas pracy tak, aby każdy z pracowników był maksymalnie wydajny.

Pracownik poszukiwany – gdzie szczególnie?

Czasem szukamy pomysłu na to, aby zwiększyć zyski naszej firmy. Trzeba przyznać, że praca na własny rachunek to duża odpowiedzialność, ale również sporo możliwości. Dla niektórych dobrym pomysłem stało się zatrudnienie pracowników ze wschodu, którzy często są bardzo zmotywowani do pracy w naszym kraju. W ich państwie nie możliwości i perspektyw zawodowych. Utrzymanie się u naszych wschodnich sąsiadów bywa bardzo trudne nawet jeśli ktoś ciężko pracuje. Produkty są bardzo drogie, a ich ceny są całkowicie nieproporcjonalne do zarobków, dlatego są zmuszeni, aby wyjechać i zarobić pieniądze na godne życie dla siebie i dla swojej rodziny. W Polsce w ostatnich latach mogliśmy obserwować typowy rynek pracownika, co oznacza, że pracownik może korzystać z wielu udogodnień. Coraz częściej właściciele firm decydowali się na wyższe wynagrodzenia i bonifikaty, które miałyby zachęcić do pracy w ich firmie. Do tej pory jest tak zwłaszcza w niektórych branżach – na przykład tam, gdzie potrzeba programistów. Wysokie zarobki są już wystarczająco motywujące, ale jeżeli można mieć jeszcze służbowy samochód czy korzystać z elastycznego czasu pracy jest to bardzo kusząca oferta. Kiedy jednak bezrobocie się zwiększa, pracodawcy nie są już tak chętni do zwiększenia wynagrodzenia i raczej ostrożnie dobierają ludzi.

Zwolnienia – czy Polacy się ich obawiają?

W ostatnich miesiącach wiele osób obawiało się utraty pracy. Niektóre branże w wyniku zamkniętej gospodarki przeżywały pewien zastój, który wywołał wiele frustracji i stresów. W takich sytuacjach czujemy pewne zagrożenie – niezależnie od tego, czy jesteśmy szeregowym pracownikiem czy właścicielem dużej firmy. Można nawet powiedzieć, że stres przedsiębiorcy, który zatrudnia wiele osób jest znacznie większy. Jest tak niezależnie od tego, czy zatrudnia on pracowników ze wschodu czy rodaków.

Wiele zależy od tego w ramach jakiej umowy rozliczasz się z pracownikiem. Pracodawcy trudniej jest zwolnić osobę, która pracuje w ramach umowy na czas nieokreślony. Może więc ona czuć się bezpieczna przy redukcjach w swojej firmie. Łatwiej jest rozwiązać stosunek pracy z osobą zatrudnioną w ramach umowy cywilnoprawnej czyli umowy zlecenia lub o dzieło. Zazwyczaj cieszymy się kiedy możemy zarabiać na swoje utrzymanie. Ryzyko utraty pracy jest niepokojące zwłaszcza dla osób, które mają zobowiązania.

Koszt utrzymania pracownika

Pracownicy ze wschodu często potrzebują wsparcia szczególnie na początku. Niektórzy pracodawcy starają się załatwić wszystkie formalności, ponieważ bariera językowa jest dosyć duża. Z czasem jednak przekonamy się, że wszystko może przebiegać sprawnie. Nasi wschodni sąsiedzi często rozumieją język polski, najczęściej przyjeżdżają tutaj Ukraińcy, a nasze języki są dość zbliżone do siebie. Możemy się więc swobodnie komunikować . W niektórych zakładach czy sklepach możemy spotkać naprawdę sporo pracowników ze wschodu. Polacy coraz częściej rezygnują z pracy za najniższą krajową, a wiele zakładów nie może za oferować więcej. Należałoby się również zastanowić, czy płaca minimalna w Polsce faktycznie jest realną stawką, którą bez problemu mogą zaproponować pracodawcy. Często okazuje się, że muszą oni zwolnić pracownika, ponieważ nie stać ich na jego utrzymanie. Tak naprawdę więc nikt na takiej sytuacji nie zyskuje. Koszt wypłaty netto dla pracownika to nie wszystko. Trzeba również m.in. zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że 2000 zł. netto wypłaty to mniej więcej połowa kosztów pracodawcy.

Praca w Polsce - również dla wschodnich sąsiadów
Praca w Polsce – również dla wschodnich sąsiadów

Kiedy chcemy zatrudnić pracowników ze wschodu również musimy zapewnić im przynajmniej minimalną pensję. Właściciele firm mają wiele pracy i kiedy ich zespół generuje zyski to wszystko przebiega pomyślnie. W przypadku zastojów lub utraty płynności finansowej wiele spraw się komplikuje. Obecny system podatkowy nie jest sprzyjający dla prowadzenia działalności, jednak wiedza i odpowiedni doradcy podatkowi to sojusznicy  firmy. Warto więc wciąż rozwijać się zawodowo i próbować nowych metod. Czasem trzeba zmienić pewne przyzwyczajenia i spróbować wdrożyć coś nowego, co okaże się bardziej przełomowe. Dla wielu pracodawców dobrym rozwiązaniem okazali się pracownicy ze wschodu, którzy często wykonują swoją pracę bardzo sprawnie. Ich motywacja jest na tyle wysoka, że chcą wyrobić sobie dobrą opinię. Nic w tym dziwnego, wielu z nich chce po jakimś czasie wrócić do swoich domów i żyć za zarobione pieniądze. Wielu Polaków również pozostało poza granicami ojczyzny. Niektórzy nie wyobrażają już sobie życia tutaj, a inni wciąż tęsknią za krajem.