26 kwietnia 2024
Filtry dla przemysłu

Filtry dla przemysłu

Filtry dla przemysłu

Filtry dla przemysłu kieszeniowe i kasetowe: zastosowanie systemów filtracji w zakładach, fabrykach, kompleksach przemysłowych pozwala osiągnąć wymaganą czystość powietrza, ograniczyć emisje chemicznie aktywnych szkodliwych związków do atmosfery. Wykorzystując filtry dla przemysłu można doprowadzić przedsiębiorstwo do zgodności z wymaganiami przepisów środowiskowych i uniknąć konieczności wstrzymania produkcji i płacenia kar.

Filtry dla przemysłu – gdzie są użytkowane?

Powietrzne filtry dla przemysłu z airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/ znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, gazowniczego i petrochemicznego, metalurgicznego, maszynowego, tekstylnego, spożywczego. Filtry do przemysłowych systemów oczyszczania powietrza są wytrzymałe mechanicznie, nadają się do utrzymania pomieszczeń o dowolnej powierzchni, skutecznie oczyszczają powietrze.

Filtry dla przemysłu kieszeniowe

Filtry dla przemysłu
Filtry dla przemysłu

Kieszeniowe filtry dedykowane są dla przedsiębiorstw przemysłowych, zakładów gastronomicznych, centrów handlowych, handlowo-rozrywkowych, warsztatów, w których konieczne jest utrzymanie określonego poziomu czystości mas powietrza. Instalacja takich elementów filtrujących zapewnia całkowite oczyszczenie powietrza: kasetowe filtry kieszeniowe zmontowane w jednym systemie, przechodząc przez mieszaninę gaz-powietrze, stopniowo usuwają z niej grube, a następnie średnie i drobne zanieczyszczenia. Filtry kieszeniowe do wentylacji nawiewnej można zamówić u producenta lub w sklepie z takimi produktami. Są znormalizowane, łatwe w montażu, demontażu lub wymianie. Wystarczająco mocne do produkcji przemysłowej, wytrzymują wiele cykli oczyszczania mieszanki gazowo-powietrznej.

Filtry kieszeniowe do wentylacji dla przemysłu służą do usuwania z powietrza zanieczyszczeń, które przez nie przechodzącą:

  • Cząsteczki kurzu. Często służą jako wyzwalacze reakcji alergicznych, sposoby przenoszenia bakterii chorobotwórczych. W przemyśle precyzyjnym, na przykład mikroelektronice, jeśli dostaną się na płytki drukowane, powierzchnie dysków magnetycznych, elementy szklane, mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. 
  • Osad. Zanieczyszczenia różnego rodzaju, nieuchronnie obecne w napływającym strumieniu powietrza, są źródłem infekcji, przenoszenia mikroorganizmów niebezpiecznych dla człowieka. Zgrubny filtr kieszeniowy odfiltruje największe cząsteczki zanieczyszczeń, natomiast średni i drobny sprawi, że mieszanka powietrza będzie niemal w 100% bezpieczna.
  • Inne zanieczyszczenia. Oprócz cząstek stałych, grubych lub drobnych, elementy filtrujące są w stanie odfiltrować żelowe i częściowo płynne niepożądane zanieczyszczenia.

Filtry dla przemysłu kieszeniowe do wentylacji służą do jednorazowego użytku lub do montażu w jednostki filtrujące.

Projekt filtrów dla przemysłu kieszeniowych

Jedną z głównych zalet kieszonkowych elementów filtrujących jest prostota konstrukcji, która obejmuje tylko dwa elementy:

  • Rama nośna z kratą, na której mocowane są powierzchnie filtracyjne.
  • Kieszeniowe filtr powietrza zawiera również materiał filtracyjny: tkaninę uszytą w taki sposób, że powstają przegródki w postaci kieszeni.

Rama, która przenosi obciążenia zewnętrzne i masę tkaniny, wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub stali, zabezpieczonej przed korozją poprzez cynkowanie. Tkanina filtracyjna jest sztywno przymocowana do ramy, co zapobiega rozrywaniu przepływającego pod ciśnieniem powietrza. Kieszeniowe filtry powietrza wykazują najwyższą wydajność a materiały, z których można wykonać tkaniny filtracyjne, to elastyczne, wystarczająco mocne polimery, które nie boją się stałych, rozproszonych cząstek.

Filtry dla przemysłu – kasetowe

Jednym z najpowszechniejszych typów urządzeń filtrujących są filtry kasetowe do oczyszczania powietrza. Urządzenia są uniwersalne, można je stosować w niemal wszystkich systemach oczyszczania i klimatyzacji powietrza w pomieszczeniach o różnej wielkości. Nazwa produktów pochodzi od ich kształtu. W różnych sekcjach filtracyjnych zainstalowana jest pewna liczba kaset. Ostateczna ilość zależy od ilości oczyszczanego powietrza.

Filtry dla przemysłu kasetowe są stosowane wszędzie i mają szereg oczywistych zalet:

  • Wysoka wydajność – sprawność sięga 96%, oczyszczone powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym obwodzie pomieszczenia.
  • Duża powierzchnia filtracyjna – działanie systemów wentylacyjnych staje się prostsze i bardziej ekonomiczne.
  • Trwałość i niezawodność – używane przez długi czas, nie psują się przez cały okres eksploatacji.
  • Różnorodne kształty i rozmiary – można wybrać najlepszą opcję dla konkretnego kanału.
  • Łatwość montażu i obsługi – ergonomiczna konstrukcja zapewnia szybką wymianę filtrów kasetowych w systemach wentylacyjnych.

Filtr kasetowy wykonany jest w metalowej lub plastikowej ramie w postaci pudełka z kratką ochronną. Narożniki i ościeżnice łączone są ze sobą za pomocą specjalnych nitów. Wewnątrz produktu znajduje się materiał filtracyjny zamocowany na metalowej siatce falistej. Jako worek na kurz wykorzystywane są różne materiały najczęściej poliester i włókno szklane. Wszystkie komponenty wykonane są z materiałów przyjaznych dla środowiska. Spełniają wymagania przeciwpożarowe oraz normy sanitarno-epidemiologiczne. Nie szkodzą ludziom i środowisku.

Szereg zastosowań kasetowych filtrów dla przemysłu

Jak wspomniano powyżej, filtry kasetowe są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

Produkty przeznaczone są do wstępnego oczyszczania powietrza wywiewanego, nawiewanego, recyrkulacyjnego i znajdują zastosowanie w takich pomieszczeniach jak:

  • Budynki przemysłowe – zakłady motoryzacyjne, ślusarskie.
  • Przedsiębiorstwa energetyczne sieci cieplnych i elektrycznych, elektrownie i kotłownie.
  • Przedsiębiorstwa obróbki drewna do mechanicznej, hydrotermalnej, biologicznej i chemicznej obróbki drewna.
  • Filtry powietrza w kabinach lakierniczych.
  • Obiekty produkcyjne i magazynowe o różnym przeznaczeniu.

Filtr powietrza kasetowy nie jest regenerowany, tzn. jest jednorazowego użytku. Po osiągnięciu określonego stopnia zanieczyszczenia element filtrujący należy wymienić. Konieczność wymiany można określić za pomocą manometru, mierząc spadek ciśnienia na wlocie i wylocie kasetowego filtra powietrza. Jeśli wskaźnik przekroczy 650 Pa, należy zainstalować nową kasetę.