9 grudnia 2023
Kiedy warto rozważyć ubezpieczenie swojego domu lub mieszkania?

Kiedy warto rozważyć ubezpieczenie swojego domu lub mieszkania?

Kiedy warto rozważyć ubezpieczenie swojego domu lub mieszkania? Uznanie, że nie ubezpieczenie mieszkania było kiepskim pomysłem po całkowitej utracie, jest bardzo częstym problemem. Wielu właścicieli domów nie jest ubezpieczonych po całkowitej utracie, mimo że postępowali zgodnie z zaleceniami agenta lub ubezpieczyciela. Jeśli znajdziesz się na tej pozycji, zdobądź odpowiednią wiedzę i egzekwuje swoje prawa. Obietnica bezpieczeństwa, którą ubezpieczyciele reklamują i sprzedają, jest częścią umowy, za którą zapłaciłeś. Egzekwowanie swoich praw wynikających z tej umowy należy do Ciebie.

Nawiąż kontakt z renomowaną firmą ubezpieczeniową, agentem lub biurem maklerskim, które jest wykwalifikowane i upoważniona do udzielania porad w zakresie właściwego ubezpieczenia domu. Porady, które otrzymasz od agenta, który reprezentuje tylko jedną firmę ubezpieczeniową, będą się różnić od porad, które otrzymasz od „niezależnego” agenta lub brokera, który reprezentuje kilka konkurujących firm.

Wytłumacz ubezpieczycielowi, co wchodzi w skład twoich potrzeb

Podkreśl, że chcesz się upewnić, że Twój dom jest odpowiednio ubezpieczony i że chcesz kupić pełną ochronę zastępczą. Wielu agentów obawia się, że jeśli przedstawi ci prawdziwy koszt pełnego ubezpieczenia domu, pójdziesz gdzie indziej, aby znaleźć tańszą polisę. Wyraźnie, że zapłacisz godziwą składkę za pełne ubezpieczenie zastępcze i nalegaj, aby nie chcieć grać lub ubezpieczyć domu.

Odpowiedź zgodnie z prawdą na wszystkie pytania, aby firma ubezpieczeniowa znała rozmiar Twojego domu, inne konstrukcje, styl budowy, znaczące ulepszenia, nietypowe funkcje i Twoje wartościowe przedmioty osobiste.

Postępuj zgodnie z zaleceniami ubezpieczyciela, agenta lub brokera dotyczącymi zwiększenia, lub utrzymania limitów. Zdobądź i przechowuj potwierdzenie ubezpieczyciela, agenta lub brokera, że twoje limity są odpowiednie.

Aby uzyskać dodatkowe bezpieczeństwo, kup najwyższy procent akceptacji kosztu wymiany, na jaki Cię stać. Jeśli poniesiesz poważną stratę i okaże się, że twój ubezpieczyciel ustawił zbyt niskie limity, to wsparcie ma na celu wypełnienie luki. Rekomendacje kosztów wymiany są sprzedawane jako kwoty procentowe powyżej podanych limitów mieszkaniowych. Większość ubezpieczycieli oferuje 25-100% powyżej limitów. Rozejrzyj się za tą ważną ochroną.

Oblicz koszt wymiany treści i odpowiednio dostosuj limity polisy. Niektóre przedmioty, takie jak biżuteria, przedmioty artystyczne i przedmioty kolekcjonerskie, mogą być lepiej ubezpieczone, jeśli są wyraźnie wymienione w umowie polisy. Jest to znane w branży jako „planowanie”. Zaplanowane przedmioty własności osobistej są wymienione z osobnymi limitami pokrycia w dokumencie, który staje się częścią umowy polisy.

Polecamy:

Upewnij się, że sprostasz kosztom wybranego świadczenia.

Zatwierdzenie kosztów wymiany, które zwiększa limity mieszkania, nie może również zwiększać limitów zawartości. Większość ubezpieczycieli ustala limity dla twojego mienia jako procent limitów dla twojego mieszkania. Większość ubezpieczycieli sprzedaje zatwierdzenie kosztów wymiany, które tylko zwiększa limity mieszkań. Oznacza to, że limity zawartości pozostaną na poziomie podanym na „stronie deklaracji”, nawet jeśli uruchomi się zatwierdzenie kosztów wymiany w celu zwiększenia limitów zamieszkania. Kilku ubezpieczycieli sprzedaje polisę, która pozwala na zwiększenie zarówno limitu mieszkania, jak i zawartości. Jeśli nie, upewnij się, że otrzymałeś potwierdzenie, że twoje limity we wszystkich kategoriach są wystarczająco wysokie lub kup pokrycie w innym miejscu.

Twoje dodatkowe koszty utrzymania powinny obejmować czynsz przez co najmniej dwa lata po całkowitej utracie. Wiele firm wymaga korzystania z ubezpieczenia  w ciągu 12 lub 24 miesięcy od utraty, nawet jeśli nie wyczerpałeś limitów. Może to stanowić problem, ponieważ odbudowa zawsze trwa dłużej, niż się spodziewasz, szczególnie w rejonie katastrofy. Jeśli twój ubezpieczyciel oferuje tylko 12 miesięcy, rozważ zmianę na konkurenta. Być może nie będziesz musiał płacić dużo więcej za lepszy zasięg. Jeśli twój ubezpieczyciel oferuje stałą kwotę bez ograniczenia czasowego, podziel tę kwotę przez 24 miesiące, aby porównać zakres ubezpieczenia.

Upewnij się, że poinformujesz swojego agenta o ulepszeniach w domu. Większość przewoźników wymaga zgłoszenia wszelkich remontów o wartości 10000 lub więcej.

Podejmij kroki, aby Twój dom kwalifikował się do lepszego i tańszego ubezpieczenia. Aby uzyskać najlepszy zasięg, właściciele domów potrzebują nowszego dachu, zaktualizowanej instalacji wodno-kanalizacyjnej, okablowania, systemu grzewczego i przykręconego fundamentu. Zapytaj swojego agenta, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko straty, gdy już ubezpieczysz dom. Dokładnie sprawdź formułę, której agent lub ubezpieczyciel użył do ustalenia limitów zamieszkania. Poproś agenta lub ubezpieczyciela o przesłanie kopii arkusza roboczego, którego użył do obliczenia kosztów odbudowy domu. Jeśli Twój dom jest wystarczająco duży, ubezpieczyciel może wysłać rzeczoznawcę, a jeśli nie, upewnij się, że otrzymałeś kopię raportu rzeczoznawcy.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/