21 czerwca 2024
Podział chust do noszenia dzieci ze względu na wielkość

Podział chust do noszenia dzieci ze względu na wielkość

Podział chust do noszenia dzieci ze względu na wielkość – chusty do noszenia dzieci łączą w sobie funkcjonalność i nowoczesny design. Wykonane z najwyższej klasy materiałów, chętnie wykorzystywane są przez aktywnych rodziców. Odpowiednio związana, pozwala uwolnić ręce, dzięki czemu w tym samym czasie możemy opiekować się maluszkiem i wykonywać codzienne, domowe czynności. To jaką chustę wybierzemy zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji.  Dzięki nim od pierwszych dni życia maluszka możemy podróżować z nim w góry lub nad morze.

Jedna wysokiej klasy chusta odpowiednio użytkowana, może nam służyć przez wiele lat. Bez problemu użyjemy jej przy drugim lub trzecim dziecku. Chust nie należy wyrzucać. O wiele lepiej jest oddać ją  znajomym, gdyż według niektórych używana chusta o wiele lepiej nadaje się do noszenia dzieci. Dzieje się tak dzięki materiałowi, z którego została wykonana. Wraz z upływem czasu chusta zaczyna dopasowywać się do ciała zarówno rodzica, jak i dziecka, zapewniając im maksimum komfortu.

Jaka powinna być długość chusty do noszenia dzieci?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnokolorowych modeli chust służących do przenoszenia dzieci. W przypadku tych wykonanych z naturalnych materiałów, warto pamiętać, iż podczas pierwszego prania mogą się skurczyć nawet o siedem do dziewięciu procent.

Najczęściej wybierane rozmiary chust:

  • Rozmiar 4 odpowiada oznaczeniu XS, a jego długość wynosi 3,6 m. Ten rodzaj chusty doskonale sprawdzi się w przypadku wiązania o nazwie kangurek.
  • Rozmiar 5 odpowiada oznaczeniu S, a jego długość wynosi 4,2 m. Ten rozmiar doskonale sprawdzi się w przypadku drobnych, szczupłych kobiet.
  • Rozmiar 6 odpowiada oznaczeniu M, a jego długość wynosi 4,6 m. Sprawdzi się w przypadku osób, które na co dzień noszą rozmiar <42.
  • Rozmiar 7 odpowiadający oznaczeniu L, posiada długość 5,2 m. Rozmiar L dedykowany jest kobietom wysokim, które noszą ubrania w rozmiarze 42/44.
  • Rozmiar 8 czyli XL posiada długość 6 m. chusty tej długości idealnie sprawdzą się w przypadku osób noszących większe rozmiary.

W jaki sposób wiązać chustę, aby była w pełni bezpieczna dla dziecka?

Podział chust do noszenia dzieci ze względu na wielkość
Podział chust do noszenia dzieci ze względu na wielkość

Chusta jest zdrową metodą noszenia dzieci. Prawidłowo zawiązana jest w pełni bezpieczna dla maluszka. Co więcej bliskość ciała rodzica pozytywnie wpływa na  jego rozwój psychiczny. Na przestrzeni lat wypracowano kilka metod wiązania, które są w stanie opanować nawet początkujący rodzice. Wiązanie nazywane kieszonką to uniwersalne wiązanie z przodu na piersi. Doskonale sprawdzi się w przypadku małych dzieci, gdyż ich ciężar rozkłada się równomiernie na barkach i biodrach opiekuna. Wiązanie to można stosować już od pierwszych dni życia maluszka, do około 4, 5 miesiąca. Wiązanie o nazwie kangur pozwala na pełną kontrolę nad zgięciem nóżek dziecka. Ponadto daje rodzicom stały dostęp do dziecka z obu stron wiązania. Plecak to wiązanie dedykowane starszym dzieciom, których waga przekracza 10 kilogramów. Pozycja jaką zapewnia plecak pozwala dziecku na większą swobodę ruchów. Co więcej dzięki wzmocnionym mięśniom karku, dziecko może swobodnie obserwować otaczający świat.

Chusta do noszenia dziecka – ranking producentów

Według najnowszego rankingu chust do noszenia dzieci, chusty tkane są najlepsze do noszenia dzieci. Pośród nich na pierwszym miejscu znajdują się produkty firmy EverySlings, czyli polski producent z Wrocławia. Na drugim miejscu znalazły się chusty dla dzieci Fidella. Ta niemiecka firma produkuje chusty o splocie żakardowym, dzięki któremu doskonale dopasowują się do ciała dziecka i rodzica. Przedsiębiorstwo Lenny Lamb zajęło w rankingu zaszczytne trzecie miejsce. Lenny Lamb to najbardziej znany polski producent , który tworzy chusty o splocie jodełkowym i serduszkowym.

Dlaczego chustowanie dziecka zalecane jest przez lekarzy?

Od  lat chustowanie dzieci cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością. Moda, która przybyła do nas z Zachodu, to bezpieczny sposób przenoszenia maluszka bez użycia rąk i wózka. Ponadto chusta zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne nosidełka i można ją poddać recyklingowi.

Stosowanie chust tkanych do noszenia dzieci jest rekomendowane przez wielu specjalistów, którzy w swoich badaniach dowiedli, iż przenoszenie noworodka w chuście, poniekąd przedłuża jego życie płodowe. Rozwijający się w organizmie matki przez dziewięć miesięcy płód, po porodzie przeżywa swego rodzaju szok. Otoczony przez nieznane bodźce, zaczyna poszukiwać bezpiecznego miejsca, które znajduje się przy matce. Wiązane chusty do noszenia niemowlaków dzięki bliskości ciała rodzica, zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Dziecko wtulone w ciało rodzica przejmuje jego emocje.

Chusty do noszenia dzieci z łatwością zastępują tradycyjne nosidła. Wykonane  naturalnych materiałów, można z łatwością przemienić w kocyk dla dziecka, lub kolorową poszewkę na poduszkę. Zrobiona z nich kapa na łóżko może stać się doskonałym, spersonalizowanym prezentem dla znajomych. To w jaki sposób wykorzystamy w przyszłości chustę, zależy jedynie od naszej wyobraźni. W dobie troski o środowisko warto eksperymentować i dawać im drugie życie.