6 maja 2024
Rodzaje chorób paznokci

Rodzaje chorób paznokci

Rodzaje chorób paznokci

Rodzaje chorób paznokci: Paznokcie, zarówno u rąk, jak i u nóg, odznaczają się bardzo szczególną, skomplikowaną, strukturą. Ich złożona budowa sprawia, że pełnią one kilka istotnych funkcji, wyróżniają się nietypowymi cechami, a także nierzadko narażone są na różnego typu schorzenia i dolegliwości. Wszystkie nieprawidłowości lokalizujące się w obrębie płytki paznokciowej oraz wału okołopaznokciowego podzielić można natomiast na zaledwie kilka podstawowych rodzajów. Jak prezentuje się ta klasyfikacja?

Najczęstsze choroby paznokci

Oczyszczanie paznokci grzybiczych
Oczyszczanie paznokci grzybiczych

Schorzenia paznokci mogą być  różne, biorąc pod uwagę różne kryteria, takie jak chociażby droga zakażenia czy sposób leczenia. Z powodzeniem można również utworzyć osobną kategorię chorób paznokci, z którymi najczęściej borykają się pacjenci gabinetów podologicznych. W grupie tej z pewnością powinna znaleźć się grzybica paznokci, na którą według najnowszych badań cierpieć może nawet do 13% całej populacji. Grzybica paznokci to choroba niezwykle powszechna, dotykająca osoby obu płci i w każdym niemal wieku. Inną, równie popularną dolegliwością, jest tak zwany wrastający paznokieć. Stan chorobowy, występujący również pod oficjalną nazwą Unguis incarnatus, ma miejsce wtedy, gdy wskutek nadmiernego lub długotrwałego nacisku płytka paznokciowa zaczyna naciskać na wał okołopaznokciowy. To z kolei prowadzić może do przerwania ciągłości naskórka wału, a w rezultacie również do powstawania bolesnych ran i zakażeń. 

Choroby paznokci – kryteria podziału

podologiczny sklep
podologiczny sklep

Niezależnie od tego, które z nich występują częściej, a które rzadziej, wszystkie schorzenia paznokci najczęściej dzieli się na dwie podstawowe kategorie. Kryterium podziału jest w tym wypadku przyczyna występowania schorzenia, która to dzieli schorzenia paznokci na zakaźne oraz zapalne. Rozróżnienie chorób, jak również właściwe rozpoznanie przyczyny występowania danej dolegliwości, jest kluczowym elementem każdego procesu leczenia. Bez dokładnego poznania problemu już od samych jego podstaw nie jest bowiem możliwe jego całkowite wyeliminowanie. Dlatego też tak istotna w pracy podologa jest umiejętność rozpoznania schorzenia i staranne przejście przez pierwszy etap terapii, czyli wywiad, rozmowa z pacjentem oraz wstępne badania. 

Zakaźne choroby paznokci

Pierwszym rodzajem chorób paznokci są schorzenia zakaźne, których występowanie spowodowane jest obecnością niepożądanych drobnoustrojów w organizmie. Atakują one paznokcie, negatywnie wpływając na ich strukturę, kondycję i estetykę. Zakaźne choroby paznokci, ze względu na rodzaj wywołującego je czynnika, podzielić można także na dwie węższe grupy. Są to infekcje grzybicze oraz bakteryjne. 

Najpowszechniej występującą chorobą paznokci, którą zaliczamy do pierwszej z grup, jest oczywiście grzybica płytki. Ta powszechna dolegliwość wywoływana jest najczęściej przez dermatofity. Może ona występować bezpośrednio na płytce paznokcia, jak również być następstwem infekcji grzybiczej skóry. Taka prawidłowość występuje zazwyczaj w przypadku grzybicy paznokci u stóp.

Rodzaje chorób paznokci
Rodzaje chorób paznokci

Choroba ta daje bardzo charakterystyczne i wyjątkowo nieestetyczne objawy. Paznokcie stają się zdeformowane, pofałdowane i znacznie bardziej narażone na uszkodzenia. Zmienia się również ich kolor. Objęta grzybicą płytka jest początkowo biaława, następnie żółta, zielonkawa, a wreszcie nawet ciemnobrązowa lub czarna. 

Inną zakaźną chorobą paznokci, wywołaną przez grzyby, jest tak zwana drożdżyca. Schorzenie to jest następstwem obecności grzybów z rodzaju Candida w organizmie. Charakterystyczne objawy drożdżycy to przede wszystkim biały nalot na paznokciu oraz ogólne osłabienie płytki. 

Do chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie zalicza się natomiast zakażenie pałeczką ropy błękitnej, nazywanej także zieloną bakterią. Popularna nazwa bakterii odnosi się do charakterystycznego nalotu, jaki pojawia się na płytce paznokcia po zakażeniu. Paznokieć staje się zielonkawy na skutek barwnika wytwarzanego przez bakterie. Chorobę tę bardzo często myli się – a przez to także nieefektywnie leczy – z grzybicą. 

Drugą z popularnych zakaźnych chorób bakteryjnych paznokci jest zanokcica, która może pojawić się w następstwie zakażenia pałeczką ropy, jak również gronkowcami lub paciorkowcami. Do objawów schorzenia zalicza się obrzęk i zaczerwienienie wokół paznokcia, które z czasem przeradzają się w bolesny, ropny pęcherz. Nieleczona zanokcica może bardzo szybko przejść w niebezpieczny dla zdrowia pacjenta stan zapalny. 

Choroby zapalne paznokci

Jak chronić paznokcie u stóp?
Jak chronić paznokcie u stóp?

Drugim rodzajem chorób paznokci są schorzenia zapalne, które wywoływane są – jak sama nazwa wskazuje – przez stan zapalny. Do tej kategorii dolegliwości zaliczyć należy przede wszystkim wrastający paznokieć, a więc stan chorobowy spowodowany nadmiernym, długotrwałym naciskiem płytki na tkankę wału okołopaznokciowego. Nacisk ten bardzo często prowadzi do powstania bolesnej rany i stanu zapalnego, który stanowi otwartą drogę dla innych, niebezpiecznych infekcji. W tej samej grupie chorób znajduje się również łuszczyca paznokci, czyli choroba obejmująca całe ciało pacjenta, jego skórę, skórę głowy, płytkę paznokciową. Objawem łuszczycy paznokci jest tak zwane naparstkowanie płytki, czyli pojawianie się na jej powierzchni charakterystycznych wgłębień. Paznokieć dotknięty łuszczycą przebarwia się, a także staje się znacznie słabszy i podatny na uszkodzenia. 

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Bardzo ważne jest, aby niezależnie od przyczyny choroby paznokci, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłocznie zwrócić się po pomoc do doświadczonego fachowca. Takim specjalistą jest podolog, który w swoim gabinecie zajmuje się leczeniem wielu różnych schorzeń stóp oraz paznokci.