26 kwietnia 2024
Jakie badania może zlecić ortopeda?

Jakie badania może zlecić ortopeda?

Jakie badania może zlecić ortopeda? Ortopeda to jeden z lekarzy, którego specjalność jest bardzo szeroka. Powszechnie kojarzony jest z leczeniem urazów kości i stawów. To jednak nie wszystko. Lekarz zajmuje się także leczeniem wad postawy, uszkodzeń nerwów, zmianami zwyrodnieniowymi, nowotworami, a nawet chorobami metabolicznymi, czy wynikającymi z uwarunkowań genetycznych. Jak widać zakres jego obowiązków jest szeroki. Warto jednocześnie podkreślić, że ortopedia jest związana z inną dziedziną medycyny- traumatologią, czyli chirurgią urazową.

Czym dokładnie zajmuje się ortopeda?

Jakie badania może zlecić ortopeda?
Jakie badania może zlecić ortopeda?

Powszechnie wiadomo, że ortopeda https://ortho-expert.pl/lekarze/ zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem, a także leczeniem chorób układu ruchu. W zakres jego obowiązków wchodzą również oddziaływania profilaktyczne. Jego główne zainteresowanie skupia się wokół układu szkieletowego (bez czaszki). Dodatkowo zajmuje się także układem więzadłowo- szkieletowym, mięśniowym, a w niektórych przypadkach nawet naczyniami krwionośnymi i nerwami, jeśli mają związek chorobami układu kostnego. Jak łatwo się domyślić, każdy ortopeda, który znajduje zatrudnienie w klinice ortopedycznej, powinien posiadać szeroką wiedzę. Szczególnie z zakresu anatomii oraz fizjologii ruchu. Na początku ortopedzi zajmowali się przede wszystkim leczeniem wad postawy u dzieci. Jednak wraz z rozwojem innych dziedzin medycyny, ewoluowała również ortopedia. Dzisiaj wyróżniamy zarówno lekarzy ortopedów dziecięcych, jak i osób dorosłych. Zwykle ortopeda to również traumatolog, dzięki czemu może diagnozować, leczyć, jak i operować pacjentów.

Zobacz koniecznie:

Kiedy warto umówić wizytę u ortopedy?

Istnieją istotne wskazania, by udać się na wizytę u ortopedy. Przede wszystkim powinni z tej możliwości skorzystać pacjenci, którzy doznali urazów układu ruchu. Do najpopularniejszych należą: złamania, zwichnięcia oraz skręcenia. Często pacjenci skarżą się także na bóle i stany zapalne w obrębie kręgosłupa, stawów, a także ścięgien i mięśni. Warto też odbyć konsultację, gdy odczuwamy problemy z ruchomością w stawach albo występują obrzęki i bóle stawowe. Niepokojącym sygnałem są także trzaski, pojawiające się w stawach w czasie ruchu. Podobnie jak: migreny, szumy w uszach czy drętwienie kończyn.

ortopeda

Jak wygląda sytuacja w przypadku dzieci? Do ortopedy dziecięcego wizytę należy umówić tuż po narodzinach dziecka. Lekarz sprawdzi wtedy budowę szkieletu, mięśni i stawów. Dzięki temu można wcześniej wykryć potencjalne wady i szybko je skorygować.  Najczęściej lekarz sprawdza budowę bioder. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, może podjąć dalszą diagnostykę. Jeśli nie widzi żadnych poważnych wad, może zakończyć wizytę. To jednak nie ostatnie spotkanie z ortopedą dziecięcym. Takie konsultacje należy odbywać zgodnie z ustalonym kalendarzem, ustalonym ze względu na wiek dziecka.

Jakie badania może zlecić ortopeda? Zanim lekarz podejmie decyzję o skierowaniu na badania, przeprowadza z pacjentem wywiad. Jeśli dysponujemy zdjęciami rentgenowskimi, warto je ze sobą zabrać. Podobnie postępujemy w przypadku pozostałych wyników badań. Specjalista może również samodzielnie zdecydować o potrzebie dalszego badania. Zwykle zleca wykonanie rentgena konkretnej części ciała, tomografii komputerowej, USG lub rezonansu magnetycznego. W niektórych przypadkach konieczna jest bardziej pogłębiona diagnostyka, w tym: artroskopia, densytometria czy artrografia. W wielu przypadkach oczekiwanie w kolejce na usługę z Narodowego Funduszu Zdrowia, jest długie. Warto wtedy skorzystać z wizyty prywatnej. Jakie są metody leczenia ortopedy? Dobry ortopeda to specjalista, który na początku przeprowadza dokładną diagnozę. W dalszej kolejności zleca ewentualne badania dodatkowe i na ich podstawie podejmuje decyzję o odpowiednim leczeniu. Co składa się na metody leczenia ortopedy?

Oto najpopularniejsze rozwiązania:

-unieruchomienie uszkodzonej kończyny, a nawet części ciała (z użyciem opatrunków, szyn, gipsów czy gorsetów),
– operacja chirurgiczna (np. alloplastyka stawu biodrowego)
– fizjoterapia i rehabilitacja,
– kuracja farmakologiczna.

Jej podstawowym celem jest eliminacja obrzęków i zastojów. Aplikowane leki mają również działanie przeciwzapalne. Nowością okazuje się kuracja komórkami macierzystymi. Wciąż jednak nie jest na tyle popularna, by zajęła powszechne miejsce w służbie zdrowia. Oprócz specjalistycznych badań diagnostycznych ortopeda może podjąć także decyzję o zleceniu specjalistycznych zabiegów, w tym: masaże, prądy, elektroterapia, ćwiczenia w odciążeniu. Właściwie dobrana i rzetelnie prowadzona rehabilitacja jest niezwykle pomocna w pełnym powrocie do sprawności, szczególnie po złamaniach. Czy można umówić się na wizytę do ortopedy bez skierowania? Aby umówić się na wizytę do ortopedy w ramach NFZ, należy uzyskać wcześniej skierowanie od lekarza rodzinnego. W takim przypadku konsultacja jest bezpłatna. W zależności od miasta, czas oczekiwania może być jednak długi. Aby skrócić czas oczekiwania, można umówić się na wizytę w gabinecie prywatnym. Ceny wahają się od 120 do 250 złotych za konsultację.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl