Medycyna estetyczna – podstawy na jej temat, z którymi musimy być zaznajomieni – podczas gdy modyfikowanie własnego ciała jeszcze kilkanaście lat temu było domeną wyłącznie gwiazd i celebrytów, dziś stało się bardzo powszechne i społecznie akceptowane. Choć zwykle kojarzy się z poważniejszymi zabiegami w obrębie chirurgii plastycznej, trzeba wiedzieć, że działania nie zawsze muszą być inwazyjne i skrajnie zmieniające ciało pacjenta.
Wszystko ze względu na taką branżę, jak medycyna estetyczna, czyli “dobrą siostrę” chirurgii plastycznej. Czym tak właściwie jest i w jaki sposób różni się od swojej odpowiedniczki?
Czym jest medycyna estetyczna i czym różni się od chirurgii plastycznej?
Medycyna estetyczna stanowi odgałęzienie medycyny pokrewne dla chirurgii plastycznej, bo zajmującej się modyfikacjami wyglądu zewnętrznego ciała ludzkiego, jednak zakładającym wykorzystanie wyłącznie nieinwazyjnych zabiegów – takich, które można wykonać powierzchownie, bez użycia skalpela. Sama w sobie popularyzacji doczekała się w 1989 roku, wraz z wprowadzeniem rewolucyjnego botoksu – istnieją jednak słuszne pogłoski, że istniała już za czasów Starożytnego Egiptu. Sama w sobie pojawiła się bardziej z potrzeby, aniżeli z konieczności, jako coś pomocnego w życiu, ale ukierunkowanego właśnie na zmianę wyglądu.
Chirurgia plastyczna z kolei narodziła się z konieczności, zwłaszcza w wyniku targających światem wojen, które doprowadziły wielu ludzi do mnóstwa urazów i wypaczeń wyglądu, typowo mechanicznych. Ta branża pozwalała radzić sobie z tymi wypaczeniami, a obecnie jest wykorzystywana zarówno do nich (a zatem do likwidowania blizn, deformacji i innych tego typu dolegliwości, również wrodzonych), jak i do dokonywania zmian w ciele pacjenta z jego własnej woli.
Chirurgia plastyczna jest dziedziną bardziej agresywną, mogącą zostawiać po sobie ślady. Jest też jednak szalenie skuteczna i pozwala niemalże na wszystko. Medycyna estetyczna z kolei wykorzystuje wyłącznie naturalne i nieinwazyjne metody – radzi sobie jednak ze znacznie mniejszymi dolegliwościami. Podczas gdy ta pierwsza ma charakter stały, druga zakłada działanie tymczasowe.
Chirurgia plastyczna czy medycyna estetyczna – którą wybrać?
Jeżeli decydujemy się na jakiekolwiek zmiany we własnym ciele, naturalnym odruchem jest sięgnięcie po metody… właśnie naturalne, czyli takie, które w żaden sposób nie będą ingerowały w jego strukturę. Właśnie z uwagi na to pierwszą opcją, którą powinniśmy rozważyć w takiej sytuacji jest sięgnięcie po medycynę estetyczną. Prawdą jest jednak, że nie każdych zmian można dokonać za jej pośrednictwem – zanim jednak sięgnie się po znacznie agresywniejszą chirurgię, warto dowiedzieć się, czy możliwości tej pierwszej mogą być dla nas zadowalające. Medycyna estetyczna stanowi opcję bezpieczną, ale i tymczasową – jeżeli więc planujemy zmianę, której nie jesteśmy do końca pewni, to właśnie od niej możemy zacząć. W razie niepowodzenia, skóra i tak wróci do swojego pierwotnego stanu, nienaruszona i w pełni zdrowa.
Najpopularniejsze zabiegi w ramach medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna Warszawa stale się rozwija i oferuje dostęp do coraz nowszych, bardziej skutecznych, ale jednocześnie stale bezpiecznych i nieinwazyjnych zabiegów. Choć jest ich mnóstwo i choć dotykają one większości części ciała człowieka, do tych, po które sięga się najczęściej należą:
- redukcja tłuszczu – podczas gdy w chirurgii odbywa się ona poprzez jego wysysanie, medycyna estetyczna zakłada pobudzanie ciała do rozpuszczania i wydalania komórek tłuszczowych – zwykle przez podanie odpowiednich preparatów czy działanie technikami ultradźwiękowymi;
- lifting skóry – zakłada zwykle wstrzykiwanie botoksu, ale też dostarczanie bodźców pobudzających naturalne regeneracyjne właściwości skóry, które jednocześnie ją odmładzają;
- podnoszenie opadających powiek – odbywa się ono za pośrednictwem technologii plazmowej, która jest w tym niezwykle skuteczna i szybka, ale też nie wywołuje żadnych skutków ubocznych;
- powiększanie piersi – zabieg, który często wprawia w zdziwienie, bo jest kojarzony przede wszystkim z chirurgią plastyczną. Zakłada działanie wyłącznie na najmniejszych piersiach i pozwala na powiększenie ich o maksymalnie jeden rozmiar. Bezbolesne, ale mocno ograniczone.
Warto przypomnieć, że wszystkie oferują efekt zaledwie tymczasowy. Nie spodziewajmy się więc, że utrzymywać się on będzie długimi latami. Z uwagi na ich bezpieczeństwo, bez inwazyjność i bezbolesność, zabiegi te można jednak bez problemu powtarzać, odnawiając towarzyszące im efekty.
Podsumowanie
Medycynę estetyczną można śmiało nazwać “branżą przyszłości”. Nie bez powodu sięga się po nią coraz częściej, a sama w sobie przyciąga nawet dawnych zagorzałych zwolenników chirurgii plastycznej. Nie dość bowiem, że pozwala na osiąganie efektów bardzo trwałych (choć nie stałych, oczywiście) i zgodnych z oczekiwaniami, to jeszcze dąży do ich osiągnięcia metodami bezpiecznymi, bezbolesny i całkowicie nieinwazyjnymi. Warto, abyśmy i my się nią zainteresowali – w szczególności jeśli dbamy o własne ciało i nie chcemy poddawać go niebezpieczeństwu.
Więcej artykułów
Odżywianie włosów u fryzjera
Jak długo goją się dziąsła po implantach
Invisalign czy zwykły aparat