19 kwietnia 2024
Gładź polimerowa

Gładź polimerowa

Gładź polimerowa jest często używana w trakcie prac wykończeniowych czy też remontowych mieszkań i domów. Wykorzystuje się ją do ostatecznego wygładzania powierzchni ścian i sufitów. Przydaje się do uzyskania gładkiej tafli przed malowaniem oraz tapetowaniem. Co ważne, produkt ten nadaje się na wszelkie mineralne podłoża (beton, tynki gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne) i na płyty gipsowo-kartonowe.

Czym jest gładź polimerowa?

Polimery to dosyć nowe materiały budowlane, które wykorzystują nowoczesne technologie. Gładź bazująca właśnie na nich w swoich składzie odznacza się wysoką odpornością na ciepło oraz wilgoć. Powłoka uzyskana za ich pomocą wykazują się sporą elastycznością. Pomimo niewielkich ruchów konstrukcyjnych czy innych nie pęka ani się nie kruszy. Gładź polimerowa inaczej nazywana jest też gładzią akrylową. Co ważne, jest on dostępna w różnych formach. Najchętniej wybierana jest zwłaszcza sucha mieszanka, którą należy samodzielnie rozrobić. Po nałożeniu masy, powłokę należy zeszlifować. Oczywiście wiąże się to z wydzielaniem pyły, aczkolwiek na rynku są produkty o zmienionych właściwościach, jak gładź bezpyłowa. Praca z takim produktem jest bardziej komfortowa i co ważne, nie szkodzi naszemu zdrowiu. Często wybieranym rozwiązaniem jest też mieszanka polimerowo-gipsowa, która stanowi połączenie obu produktów. Stworzona przy jej zastosowaniu powłoka jest idealnie gładka, śnieżnobiała, a więc dobrze przygotowuje ścianę do nałożenia farby. Polimery zawarte w mieszance wpływają pozytywnie na jej parametry techniczne. Taki produkt również nie pyli się, a więc znacznie ułatwia i usprawnia pracę.

Gładź polimerowa – zastosowanie

Gładź polimerowa wykorzystywana jest przede wszystkim do wyrównywania powierzchni chropowatych tynków. Charakteryzuje się znakomitą przyczepnością do podłoża. W trakcie aplikacji na ścianę delikatnie upłynnia się, a więc jej nakładanie jest proste. Uzyskanie perfekcyjnie gładkiej powierzchni nie wiążę się więc z dużym wysiłkiem. Gładź polimerowa może być aplikowana cienką warstwą wynoszącą od 1 do 3 mm, z tego względu nadaje się w trakcie końcowego wygładzania ścian z niedoskonałościami. W przypadku większych niedoskonałości można ją nakładać w kilku warstwach. Kolejną warstwę aplikuje się wtedy, gdy pierwsza będzie już całkowicie sucha. W innym przypadku może dojść do zrywania się poprzedniej warstwy. Gładź polimerowa jest także dobrą propozycją do wygładzania sporych powierzchni. Możemy ją nanosić przy użyciu agregatu natryskowego, co znacznie przyspiesza pracę.Gładź polimerowa sprawdzi się także do ostatecznego cało-powierzchniowego wygładzania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych. Poprzez nałożenie cienkiej warstwy uzyskany efekt jednolitej zabudowy, a podłoże będzie dobrze przygotowane pod tapetę czy farbę. Co ważne, jest to produkt wysoce elastyczny, a więc radzi sobie z naprężeniami powstającymi na zabudowach wykonanych w konstrukcji lekkiego szkieletu. Taka masa polecana jest również do wykańczania zabudowy narażonej na małe odkształcenia konstrukcji (zabudowa skoków poddania, sufitów podwieszanych, ścian działowych).Co ważne, gładź polimerową można nakładać na powierzchnię wykonaną z gładzi gipsowej. Możemy po nią sięgać do zaszpachlowania małych otworów w gładzi, które tworzą się po uwolnieniu pęcherzyków powietrza z masy. Do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni wystarczy już bardzo cienka warstwa tego produktu.

Gładź polimerowa a gładź gipsowa – różnice

Gładź polimerowaGłówną różnicą pomiędzy tymi produktami stanowi wykorzystane spoiwo. Jeśli chodzi o gładź gipsową, jest to przede wszystkim gips, natomiast w przypadku gładzi polimerowej są to polimery. Polimer jest to dyspersja na bazie polioctanu winylu. W produktach dostępnych na rynku wypełniaczami są węglany magnezu. Takie masy są bardzo łatwe w nakładaniu oraz szlifowaniu, przez co cieszą się dużym uznaniem fachowców, jak i amatorów, którzy chcą samodzielnie wyremontować swój dom. Warto wiedzieć, że gips stosowany jako spoiwo w gładzi jest wrażliwy na jakość wody, z którą się go przygotowuje. Istotne jest przede wszystkim to, aby była ona czysta. Musimy też pamiętać, aby korzystać zawsze z wymytych narzędzi, co oczywiście może być problematyczne w warunkach budowy. Jeżeli nie będziemy pamiętać o higienie pracy, wówczas gips może stracić swoje właściwości i wiązać szybciej. Do skrócenia czasu wiązania dochodzi również przez niską temperaturę czy dany poziom wilgotności. Co ważne, gips wiążący w niekorzystnych warunkach jest słabszy. Czas otwarty pracy wynosi 3h w warunkach laboratoryjnych, jednakże na budowie czas ten może się skrócić do 1,5 h. Jeśli chodzi o gładź polimerową, tutaj czynnikiem wiążącym jest tylko polimer. Taka gładź nie wiąże się, a jedynie zasycha, przez co pozwala na dłuższy czas otwarty pracy. Czas przydatności do użycia po rozrobieniu jest znacznie wydłużony, a wynosi nawet 24 godziny. Zależy on przede wszystkim od sposobu przechowywania. Przygotowaną masę możemy użyć na drugi dzień, o ile będziemy ją trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.