9 grudnia 2023
Kremacja zwierząt domowych- co warto wiedzieć.

Kremacja zwierząt domowych – co warto wiedzieć

Kremacja zwierząt domowych – co warto wiedzieć: przyjmując zwierzaka do swojego domu stajemy się za niego odpowiedzialni od początku do końca życia. Stają się one naszym przyjacielem i częścią naszej rodziny. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego z naszych bliskich, kiedy tracimy zwierzaka, również opłakujemy stratę i chcemy zapewnić mu godne pożegnanie.

Coraz więcej  osób decyduje się na  kremację zwierzęcia i upamiętnienie popiołów. W związku z tym, powstaje coraz więcej krematoriów dla zwierząt na całym świecie i cieszą się one sporym zainteresowaniem. Usługa ta rozpoczęła się od prostej „usługi utylizacji ” w latach 80-tych XX wieku do pełnoprawnych krematoriów dla zwierząt, które poszerzyły swoją ofertę o indywidualną ceremonię kremacji kochanych pupili.

Pogrzeb czy kremacja?

Decyzja o kremacji lub pochówku zależy od osobistych preferencji właścicieli futrzaków. Najczęściej, gdy umierają nasze zwierzaki, zostają one zakopane na podwórku lub na publicznym cmentarzu dla zwierząt. Jeśli jednak nasz pupil nie zostanie zakopany dostatecznie głęboko, istnieje ryzyko, że inne zwierzęta wykopią szczątki, co może być traumatyczne dla Twojej rodziny, a w szczególności dla dzieci. Jeśli jednak chcesz posiadać pomnik tylko dla swojego zwierzaka, kremacja będzie najlepszym rozwiązaniem. Wiele osób wybiera również kremację, ponieważ jest bardziej przyjazna dla środowiska i bardziej ekonomiczna.

Zobacz także:

Jak znaleźć krematorium dla zwierząt domowych

Kremacja zwierząt domowych- co warto wiedzieć.
Kremacja zwierząt domowych – co warto wiedzieć

Usługi kremacji często zależą od miejsca zamieszkania. Wiele miast posiada krematoria dla zwierząt, które współpracują z klinikami weterynaryjnymi. W bardzo małych miasteczkach często istnieją krematoria, które spopielają zarówno ludzi, jak i zwierzętami. Oczywiście ma to miejsce w dwóch oddzielnych obszarach. Aby zorientować się, gdzie można skorzystać z usług krematoriów dla zwierząt warto skontaktować się z weterynarzem lub sprawdzić oferty internetowe. Pomoc lekarza będzie tym bardziej pomocna, jeśli jest potrzeba uśpienia Twojego pupila. Jeśli zdecydujesz się na kremację, weterynarz wskaże najbliższe krematorium dla zwierząt, a często nawet sam przewiezie zwierzę w odpowiednie miejsce. Oczywiście, kremacja dotyczy również zwierząt, które umarły w domu. Informacje dotyczące istniejących krematoriów dla zwierząt można uzyskać także w lokalnym schronisku dla zwierząt lub (jeżeli w okolicy znajduje się cmentarz zwierząt domowych), możesz znaleźć placówkę kremacyjną kontaktując się z nimi.

Proces kremacji

Istniej możliwość skorzystania z dwóch rodzajów kremacji dla zwierząt domowych: prywatne i komunalne. Podczas ogólnej kremacji Twoje zwierzę jest poddawane spopieleniu wraz z innymi zwierzętami. W tym przypadku nie jest oczywiście możliwe odzyskanie prochów Twojego zwierzaka, gdyż są zmieszane z prochami innych. Podczas kremacji indywidualnej, spopieleniu podlega tylko jedno zwierzę w dostosowanej komorze kremacyjnej. W zależności od wielkości zwierzęcia, proces ten trwa od jednej do czterech godzin. Cały powstały popiół  jest dokładnie zebrany i umieszczony w urnie. Właściciele mogą uczestniczyć w procesie kremacji i w ostatnim pożegnaniu swojego futrzanego przyjaciela.

Proces kremacji obejmuje następujące podstawowe kroki:

 •   Szczątki zwierzęcia spala się przy użyciu wysokiej temperatury, która powoduje odparowanie materii organicznej i redukuje ją do popiołu i kości.
 •  Każdy rodzaj metalu, który był w zwierzęciu lub na nim, taki jak metalowe szpilki lub sprzączka na obroży, usuwane są ręcznie lub za pomocą magnesu.
 •  Duże kawałki kości, które nie zostały spalone, są sproszkowane w ziarnisty proszek przypominający piasek.
 •  W przypadku indywidualnej kremacji zwierząt, prochy są umieszczane w specjalnej komorze do przechowywania, a następnie przesypane do urny lub pudełka wybranego przez właściciela.

Dość często ludzie nie są pewni, co zrobić z prochami swojego zwierzęcia. Poniżej kilka pomysłów jak przechować  popiół :

 • Urny kremacyjne, czyli najpopularniejszy i najtańszy wybór. Można wybierać spośród wielu rozmiarów i wzorów.
 • Pudła kremacyjne, to specjalne pojemniki drewniane lub z innego materiału, które będą ozdobą domu lub mieszkania.
 • Nagrobek- prosty nagrobek, który można położyć w ogrodzie, może być pięknym pomnikiem dla zmarłego zwierzaka.
 • Biżuteria i breloki- idealne dla osób, które dosłownie chcą mieć zwierzaka blisko swojego serc – nie ma lepszego wyboru niż naszyjnik z niewielką ilością szczątków umieszczonych w środku.
 • Diamentowa biżuteria kremacyjna- biżuteria ze szkła dmuchanego wykorzystuje kremy  futrzanego przyjaciela do stworzenia oszałamiającego dzieła sztuki.
 • Pogrzeb- wielu wybiera pogrzebanie popiołów swojego zwierzaka. Dzięki temu rodzina może odwiedzać swojego pupila, kiedy tylko zechce.
 • Rozrzucenie popiołów-  które, wg. wielu symbolizuje ostatnią podróż. Miejsce do rozpraszania zależy od osobistych preferencji, może to być na morzu, w parku, czy innym symbolicznym miejscu.

Utrata ukochanego zwierzaka może być trudnym okresem w życiu, dlatego ważne jest aby pożegnać go zgodnie z własnym uznaniem i preferencjami. Krematoria dla zwierzaków mają coraz więcej zwolenników, przez co poszerzają swoje oferty, aby móc ukoić ból po starcie futrzanego członka rodziny i z godnością go pożegnać.