29 lutego 2024
Laptop Dell Latitude 3410

Laptop Dell Latitude 3410

Laptop Dell Latitude 3410 – wybór komputera mającego służyć do celów zawodowych jak i szkolnych to wybór który wymaga od zainteresowanego określenia swoich głównych potrzeb. Obecnie bardzo powszechna praca i nauka zdalna sprawiły że coraz więcej osób jest zmuszonych do zakupu niezbędnego sprzętu.

Przed wyborem laptopa najlepiej jest określić budżet na taki zakup. Większe środki pozwolą nabyć oczywiście lepszy technicznie sprzęt jednak powyżej pewnych kwot zakup staje się nieopłacalny. Wybieranie komputera zarówno z najwyższej jak i najniższej półki nie jest wskazane jeżeli nie będziemy wykonywać na nim bardzo wymagającej pracy. Obecnie w cenie 3000-4000 zł można wybrać dobry laptop będący połączeniem niezawodności jak i wysokiej wydajności

Podzespoły na jakie koniecznie warto zwrócić uwagę przy zakupie

Cena laptopa jest czasami mylnie traktowana jako wyznacznik ich wydajności i niezawodności. Przez wysoką cenę danego produktu rozumiemy że przedstawia on większą wartość niż jego tańsze odpowiedniki jednak w przypadku laptopów sytuacja nie jest taka prosta. Komputery składają się ze wzajemnie zależnych od siebie elementów takich jak procesor, płyta główna, karta graficzna, zasilacz, twardy dysk. Każdy z podzespołów ma swój wpływ na pracę komputera, jednak mimo dobrych podzespołów nie każdy układ nadaje się do wykonywania tej samej pracy. Laptopy nawet te z wysokich półek cenowych mogą mieć zintegrowane karty graficzne wykluczające je z użycia w pracy grafika jak i korzystania w bardziej rekreacyjnej formie przy grach komputerowych.

Laptop Dell Latitude 3410
Laptop Dell Latitude 3410

Przy zakupie laptopa do pracy wybierajmy zawsze dysk typu SSD, jest on szybszy, zużywa mniej energii oraz generuje mniej ciepła przez co laptop nie będzie się tak grzał. Dyski SSD są droższe i oferują w tej samej cenie mniej użytkowej pamięci jednak lepiej korzystać z takiego rozwiązania niż od samego początku mieć problemy z powolnym działaniem. Część producentów decyduje się na rozwiązania hybrydowe, czyli łączenie dysków SSD i HDD dzięki czemu oszczędzamy pieniądze i zachowujemy szybkość działania.

Kolejnym elementem jest na pewno karta graficzna, oczywiście jeżeli w pracy wykorzystujemy wymagające programy do obróbki wideo lub obrazu. Jeżeli nasza praca opiera się głównie na obsłudze pakietów Word to lepiej skupić się na procesorze. Zwracając uwagę na procesor przywiązujmy szczególną wagę do jego generacji, która ma istotny wpływ na to jak wydajny będzie nasz sprzęt podczas dłuższej pracy.

Propozycja uniwersalnego laptopa do nauki i pracy

Laptop Dell Latitude 3410 to propozycja dla osób które potrzebują niezawodnego sprzętu, który sprawdzi się w pracy biurowej jak i szkole. Model ten nie tylko zawiera szybki procesor i5 1021U dziesiątej generacji ale również szybki dysk SSD o pojemności wystarczającej do użytku służbowego (256 GB). Model ten posiada 14 calowy ekran odświeżanie 60 Hz oraz zintegrowaną kartę graficzną co niestety dyskwalifikuje go jako sprzęt wykorzystywany przez grafików. Laptopy z serii Latitude są stosowane z reguły do celów biurowych dlatego też parametry są odpowiedzią na potrzeby rynku. Możliwość rozbudowy pamięci RAM z 8GB do aż 32GB stanowi niewątpliwą zaletę i pozwoli w przyszłości obsługiwać wymagające oprogramowanie.

Sprzęt ten nie jest jednak dla każdego, ze względu na swoją cenę nie będzie on odpowiadał w przypadku osób dysponujących mniejszym budżetem. Nie jest to dobry wybór szczególnie dla uczących się dzieci ponieważ wyklucza on cele rozrywkowe, które jednak są również istotne w przypadku młodszych użytkowników.

Dlaczego laptopy Dell są często wybierane jako komputery służbowe?

Firma Dell podobnie jak ich konkurent Lenovo od lat stawiają na dostarczanie dużej ilości sprzętu do korporacji. Lata doświadczeń sprawiły że Dell doskonale zna potrzeby swoich klientów i wie że w dużej mierze zależy im na niezawodności oraz długoletności ich urządzeń. Modele laptopów Dell z serii Latitude są przystosowane w dużej mierze właśnie do użytku komercyjnego dlatego też jeżeli szukasz urządzenia do pracy, to właśnie Dell jest marką godną polecenia. Komputery o przeznaczeniu służbowych zazwyczaj nie tracą w takim stopniu na wydajności jak ich “publiczne” odpowiedniki dzięki czemu są rozchwytywane na wyprzedażach po leasingowych jako tanie ale wydajne sprzęty do użytku domowego.

Jakich komputerów nie wybierać

Należy unikać przede wszytkim laptopów o przeznaczeniu gamingowym, które najczęściej są stanowczo za drogie jak na wydajność jaką oferują. Tego typu sprzęt nie jest tworzony z myślą o wieloletnim użytkowaniu dlatego też możemy bardzo szybko zauważyć spadki wydajności. W cenie takich laptopów najczęściej możemy otrzymać znacznie wytrzymalsze i stabilniejsze jednostki mogące służyć nam przez lata.

Kolejną grupą laptopów są te ekonomiczne. Niestety na rynku laptopów do użytku domowego jest bardzo dużo urządzeń które posiadają zbyt słabe parametry na prawidłową i szybką obsługę nawet systemu operacyjnego. Wybór komputera powinien być przemyślany i nakierowany na konkretny cel jaki chcemy uzyskać pracując na nim.